Mateusz Morawiecki reaguje memem. Fot. Twitter/Mateusz Morawiecki / PAP/Artur Reszko
Mateusz Morawiecki reaguje memem. Fot. Twitter/Mateusz Morawiecki / PAP/Artur Reszko

Szokujący wywiad niemieckiego polityka. Morawiecki zareagował mocnym żartem

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 158
Szef polskiego rządu odpowiedział na wywiad, jakiego udzielił „FAZ” Manfred Weber, ważny niemiecki polityk, od lat współpracujący z Donaldem Tuskiem. Mateusz Morawiecki posłużył się mocnym memem.

Niemiecki polityk: "Jesteśmy jedyną siłą, która może zastąpić PiS w Polsce"

O samym wywiadzie pisaliśmy wczoraj. „Jesteśmy jedyną siłą, która może zastąpić PiS w Polsce i poprowadzić ten kraj z powrotem do Europy” – mówił przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber w rozmowie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Weber zdradził, że jego ugrupowanie buduje „zaporę ogniową przeciwko PiS”. „Opowiadamy się za kursem, który wyklucza radykałów. AfD, Le Pen, to nasi polityczni wrogowie. Sformułowałem trzy warunki jakiejkolwiek współpracy: proeuropejskość, proukraińskość, praworządność. W ten sposób budujemy zaporę ogniową przeciwko PiS. Jesteśmy jedyną siłą, która może zastąpić PiS w Polsce i poprowadzić ten kraj z powrotem do Europy” – podkreślił.


Morawiecki reaguje memem

„Wyciągnijcie Państwo sami wnioski ze skandalicznej wypowiedzi Manfreda Webera. Mi się nasuwa wyłącznie jeden…” - ripostował premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki.Niemiecki współpracownik Tuska krytykuje PiS

Prawo i Sprawiedliwość jest główną siłą w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. „PiS należy do obozu naszych przeciwników politycznych. Ustawa 'lex Tusk', procedura z artykułu 7, wybór ugodowych sędziów – tym (PiS) stawia się poza demokratycznym dyskursem i dołącza do towarzystwa z AfD i Le Pen” – powiedział Manfred Weber.

Niemiecki polityk wskazał, że jego grupa EPL (do której należą m.in. Platforma Obywatelska i PSL) szuka nowych większości. W przypadku włoskiej premier Giorgii Meloni Weber uznał, że „konstruktywnie pracuje nad rozwiązaniem problemów w Europie”.

„FAZ” zapytał również Webera o przewodniczenie Komisji Europejskiej po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku.

Zdaniem wieloletniego współpracownika Donalda Tuska obecna przewodnicząca KE Ursula von der Leyen jest faworytką chadeków na to stanowisko i jeżeli uzna, że chce kandydować, ma „zdecydowanie pierwszą pozycję startową w EPL”.

KW

Mateusz Morawiecki reaguje memem. Fot. Twitter/Mateusz Morawiecki / PAP/Artur Reszko

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka