Nanga Parbat. Fot. Pixabay
Nanga Parbat. Fot. Pixabay

Nie żyje Paweł Kopeć. Polski himalaista zginął podczas schodzenia z Nanga Parbat

Redakcja Redakcja Alpinizm Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Polski himalaista Paweł Kopeć zginął w trakcie zejścia ze szczytu ośmiotysięcznika Nanga Parbat, leżącego w zachodniej części Himalajów w Pakistanie - potwierdził w poniedziałek portal wspinanie.pl, czołowy serwis informacyjny o tematyce wspinaczkowej i alpinistycznej.

Nanga Parbat. Nie żyje polski himalaista Paweł Kopeć

Wcześniej w poniedziałek o śmierci Polaka w Himalajach informował profil na Facebooku Nanga Parbat Climbers, który publikuje wiadomości dotyczące wypraw górskich.

Paweł Kopeć był jednym z trzech Polaków, którzy w niedzielę zdobyli Nanga Parbat (obok Piotra Krzyżowskiego i Waldemara Kowalewskiego). Himalaiści szczyt zdobywali oddzielnie.

Jednak podczas zejścia, powyżej 7300 m n.p.m., pojawiły się problemy. Zmęczenie i odwodnienie mocno osłabiły Pawła Kopcia, a rano, jak podaje serwis, nadeszła wiadomość, że Polak zmarł w obozie czwartym na wysokości 7 tys. m n.p.m. lub w jego pobliżu.

Paweł Kopeć miał już doświadczenia himalaistyczne – w 2018 roku brał udział w nieudanej wyprawie na Manaslu, ale rok później wspinaczka na tę górę zakończyła się sukcesem. W 2021 brał udział w wyprawie na Lhotse.

Był członkiem Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego, mieszkał w Kielcach. Był także taternikiem jaskiniowym oraz członkiem programu Polski Himalaizm Zimowy, należał również do kadry Polskiego Związku Alpinizmu.


Masyw Nanga Parbat

Masyw Nanga Parbat położony jest w Karakorum w Pakistanie. Nazywany jest Nagą Górą. To dziewiąty pod względem wysokości ośmiotysięcznik, mierzy 8126 metrów nad poziomem morza.

Z Nanga Parbat związana jest również tragiczna historia Tomasza Mackiewicza. Polski himalaista w 2018 roku stracił życie podczas schodzenia z góry do bazy.


KW

Nanga Parbat. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport