Mariusz Błaszczak (L) i Boris Pistorius (P). Fot. PAP/EPA/Soeren Stache
Mariusz Błaszczak (L) i Boris Pistorius (P). Fot. PAP/EPA/Soeren Stache

Niemcy anulują ważną umowę z Polską? Chodzi o Leopardy

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 241
Dziennik „Handelsblatt” podaje, że Niemcy chcą anulować umowę z Polską na naprawę czołgów Leopard z Ukrainy. Skorzystaliby na tym Litwini.

Naprawa Leopardów w Polsce. Niemiecki rząd chce się wycofać z umowy?

Dziennik ekonomiczny „Handelsblatt” donosi, że niemiecki rząd chce się wycofać z umowy z Polską na naprawę służących Ukrainie czołgów Leopard. Gazeta w środowym wydaniu powoływała się na informacje od osób z kręgów zajmujących się sprawą.

Rzekomym Powodem mają być „oczekiwania cenowe Polaków”. Niemcy mieli ja uznać za „bardzo wygórowane”. Polska Grupa Zbrojeniowa, należąca do Skarbu Państwa, miała żądać dziesięciokrotnie wyższych stawek niż zwyczajowe.

Oficjalnej decyzji niemieckiego ministerstwa obrony jeszcze nie ma. Niemiecki MON oświadczył, że rozmowy ze stroną polską nadal trwają. 

Rozgłośnia Deutschlandfunk informuje, że oficjalna decyzja ma zostać ogłoszona w ciągu kilku najbliższych dni.


Leopardy z Ukrainy będą naprawiane na Litwie i w Niemczech?

Według agencji informacyjnej DPA z powodu sporu między Polską a Niemcami ministerstwo obrony w Berlinie zdecydowało, że systemy uzbrojenia typu Leopard 2A5 i Leopard 2A6 mają być teraz naprawiane w Niemczech i prawdopodobnie również na Litwie. 

DPA cytuje w tej sprawie rzecznika, który wypowiedział się w kuluarach szczytu NATO w Wilnie. Prace naprawcze nad tymi modelami mogą rozpocząć się teraz, „gdy tylko ukraińskie siły zbrojne wskażą potrzebę naprawy” – czytamy w „Handelsblatt”. 

Negocjacje w sprawie naprawy czołgów głównych Leopard 2-A4 jeszcze trwają. Ten typ czołgów dostarczyła Ukrainie Polska.


Koszta naprawy miały pokrywać Niemcy

Celem centrum ma być naprawa zepsutych pojazdów lub wymiana ich części na sprawne. Miało ono powstać jak najbliżej granicy z Ukrainą ze względu na krótkie odległości. Pod uwagę brano zakłady w Gliwicach i Poznaniu. Koszta naprawy miały pokrywać Niemcy. 

Centrum miało ruszyć pod koniec maja. W kwietniu szef niemieckiego MON Boris Pistorius podpisał szereg ustaleń w tej sprawie z polskim ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem.

Jak dotąd Polska i Niemcy nie były dotąd w stanie uzgodnić szczegółów ws. utworzenia jednostki. Według ekspertów, około połowa dostarczonych czołgów Leopard jest uszkodzona. Ukraina pilnie ich potrzebuje, by w ramach trwającej kontrofensywy odzyskać okupowane przez Rosję tereny – podaje DW.com.

KW

Mariusz Błaszczak (L) i Boris Pistorius (P). Fot. PAP/EPA/Soeren Stache

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj241 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka