Szojgu podczas kontroli realizacji państwowych zamówień obronnych w przedsiębiorstwach w Republice Tatarstanu, fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE
Szojgu podczas kontroli realizacji państwowych zamówień obronnych w przedsiębiorstwach w Republice Tatarstanu, fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE

Transfer amunicji kasetowej na Ukrainę. Szojgu grozi odwetem

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Transfer przez Amerykanów amunicji kasetowej do Kijowa przedłuży konflikt na Ukrainie - uważa rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Zapowiedział, że jeśli Stany Zjednoczone dostarczą takie pociski na Ukrainę, to rosyjskie siły zbrojne "będą zmuszone użyć podobnych środków przeciwko Siłom Zbrojnym Ukrainy".

Szojgu: Odpowiemy tym samym

- Cały świat już widział, że oni [Stany Zjednoczone] potwierdzili transfer amunicji kasetowej. Uzasadniają to na różne sposoby. Mówią, że biorąc pod uwagę fakt, że konwencjonalna amunicja kalibru 155 faktycznie się wyczerpała, więc teraz, dopóki nie rozpocznie się jej produkcja, postanowili pokryć ją tą bronią kasetową. To oczywiście wpłynie na przedłużenie konfliktu - powiedział rosyjski minister.

- Ani my, ani Amerykanie, ani Kijów nie przystąpiliśmy do Konwencji o broni kasetowej. Jednak zdając sobie sprawę z zagrożenia, jakie taka amunicja stanowi dla ludności cywilnej, Rosja powstrzymała się od jej użycia w operacji specjalnej - powiedział Szojgu.


- Jeśli Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie amunicję kasetową, rosyjskie siły zbrojne będą zmuszone do użycia podobnej broni przeciwko ukraińskim siłom zbrojnym w odpowiedzi. Należy zauważyć, że Rosja ma amunicję kasetową w służbie, że tak powiem, na każdą okazję. Jednocześnie są one znacznie bardziej skuteczne niż amerykańskie, a ich zasięg jest szerszy i bardziej zróżnicowany - podkreślił.

"Nadszedł więc czas, aby odkryć nasze arsenały tej nieludzkiej broni" - napisał z kolei zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew na swoim kanale Telegram.

Według Szojgu obecnie dowództwo Połączonej Grupy Sił w obszarze specjalnej operacji wojskowej podejmuje dodatkowe środki organizacyjne i techniczne w celu ochrony personelu i sprzętu przed uderzającymi elementami amunicji kasetowej.


Trump straszy trzecią wojną światową

Decyzję prezydenta Joe Bidena, by wysłać Ukrainie amunicję kasetową skrytykował także Donald Trump . Jak stwierdził, jest to ruch "dalej wciągający nas w trzecią wojnę światową". Wezwał do natychmiastowego zakończenia wojny i "skupienia się na żywotnych interesach Ameryki".

"Joe Biden nie powinien wciągać nas dalej w stronę trzeciej wojny światowej poprzez wysyłanie amunicji kasetowej Ukrainie - powinien starać się ZAKOŃCZYĆ tę wojnę i powstrzymać tę okropną śmierć i destrukcję powodowaną przez niekompetentną administrację" - zaznaczył Trump w wydanym oświadczeniu.


Czołowy kandydat Republikanów na prezydenta stwierdził też, że słowa Bidena o tym, że decyzja jest reakcją na kurczące się zapasy amunicji, to dowód na to, że polityka USA wobec Ukrainy osłabia Amerykę i tylko uwydatnia konieczność zakończenia wojny. Choć Biden powiedział w wywiadzie dla CNN, że amunicja kończy się Ukraińcom, Trump potraktował jego wypowiedź jako przyznanie się do braków amunicji na własne potrzeby.

Stany Zjednoczone oficjalnie ogłosiły przekazanie Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej w wysokości 800 mln USD, w tym w szczególności amunicji kasetowej.

ja

(Zdjęcie: Szojgu podczas kontroli realizacji państwowych zamówień obronnych w przedsiębiorstwach w Republice Tatarstanu, fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE)


Czytaj także:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka