Kadr z filmu NAFO, fot. Twitter
Kadr z filmu NAFO, fot. Twitter

Film z liderami państw NATO. Wizerunek Andrzeja Dudy zdumiał wszystkich

Redakcja Redakcja Humor Obserwuj temat Obserwuj notkę 79
W stolicy Litwy rozpoczął się dwudniowy szczyt NATO. Rozmowy liderów państw członkowskich Sojuszu i ich partnerów zdominuje temat przyszłości relacji z Ukrainą. Do Wilna przyjechał także Wołodymyr Zełenski. Z tej okazji grupa NAFO opublikowała wideo utworzone przy pomocy sztucznej inteligencji, na którym widać światowych przywódców.

Filmik z przywódcami państw NATO

"NAFO” to skrót od North Atlantic Fellas Organization i jest internetową organizacją wolontariuszy, która toczy własną wojnę w mediach społecznościowych przeciwko Rosji i jej inwazji na Ukrainę. Ochotnicze „oddziały” NAFO używają żartobliwych memów, aby kpić, trollować i dyskredytować wojnę Rosji. Ich polem bitwy są przede wszystkim Twitter i Telegram, gdzie zgromadzili pokaźną rzeszę fanów. "Kolesie" ("fellas"), jak się określają, można poznać m.in. po wizerunku psa rasy Shiba Inu.

Z okazji szczytu NATO w Wilnie grupa NAFO przygotowała specjalne wideo. Udostępnił na Twitterze Bartłomiej Wypartowicz, dziennikarz portalu Defence24 i twórca Raportu Wojennego.

Na filmie widać obecnych liderów państw członkowskich Sojuszu. Wyświetlają się także daty, informujące o tym, kiedy dany kraj przystąpił do NATO. Przywódcy występują przeważnie w militarnym anturażu. Na filmie możemy zauważyć między innymi prezydenta Francji Emmanuela Macrona w napoleońskim mundurze, premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka w czołgu, czy premier Włoch Giorgię Meloni z karabinem. Widzimy pojazdy opancerzone, okręty, samoloty, broń maszynową. Ale też prezydenta USA Joe Bidena w okularach przeciwsłonecznych, który mówi "to czas NATO, chłopie".


Czemu Polska jak ze średniowiecza?

Na przebitkach zdecydowanie dominuje nowoczesny styl ubrania i wojskowy sprzęt. W pewnym momencie pojawia się też Prezydent RP Andrzej Duda jako rycerz w husarskiej zbroi, z armią w tle.

Internauci przyznają, że wideo fajne, ale dlaczego wszyscy są nowocześni, a Polska jak ze średniowiecza. "Prezydent Duda powinien być w towarzystwie GROM’u"  - to jeden z komentarzy.

Ale uważne oko zobaczy, że również premier Grecji Kiriakos Mitsotakis jest w stroju z dawnej epoki, przypominającym starożytnego wojownika, a premier Norwegii Jonas Gahr Støre jest ucharakteryzowany na Wikinga.

Na koniec filmy pojawia się Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, z zawieszoną datą 202…, pokazującą oczekiwanie na dołączenie ukraińskiego państwa do Paktu.


Zacharowa zadarła z "kolesiami"

NAFO zostało założone w maju 2022 roku przez Kamila Dyszewskiego w ramach inicjatywy zbierania funduszy - tworzenia psich awatarów dla osób, które przekazały darowiznę na rzecz Legionu Gruzińskiego, ochotniczej jednostki wojskowej na Ukrainie.

Grupa w dużej mierze opiera się na memach. Po zidentyfikowaniu rosyjskiej propagandy lub prorosyjskich sympatyków, "kolesie" dodają do swoich postów memy, żarty, pokrętne i dezawuujące komentarze. Powołują się nawet na swoją wersję "artykułu 5" - nawiązanie do klauzuli NATO o wzajemnej samoobronie - sygnalizując innym kolegom, by przyszli im z pomocą.

Jak powiedział współzałożyciel NAFO Matt Moores podczas panelu w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych: "W momencie, gdy ktoś odpowiada na posty kreskówkowego psa online, już przegrał".

A jednak rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zrobiła to wkrótce po opublikowaniu tweeta estońskiej premier, która pogratulowała "kolesiom" ich "pierwszego w historii szczytu NAFO".


"NAFO uosabia to, z czym UE wydawała się walczyć: mowę nienawiści, nietolerancję, wszelkie formy ksenofobii. To kwintesencja hipokryzji Zachodu: "sami staniemy się sukinsynami, choćby na złość Rosji" - napisała wściekła w komentarzu.

Podczas dwudniowego spotkania w Wilnie politycy mają omawiać między m.in. wsparcia Ukrainy i podjąć decyzję o trzech regionalnych planach obrony, w tym jednym dla krajów bałtyckich oraz Polski. Chodzi o zebranie w całość wszystkich działań obronnych, jak i o znaczące przyspieszenie reakcji wojsk w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa któregoś z krajów członkowskich. Politycy w Wilnie będą też rozmawiać o wydatkach na obronność.

ja

(Zdjęcie: Kadr z filmu NAFO, fot. Twitter)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj79 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości