Fińska minister finansów Riikka Purra pisała rasistowskie komentarze? Fot. PAP/EPA/ JARNO KUUSINEN
Fińska minister finansów Riikka Purra pisała rasistowskie komentarze? Fot. PAP/EPA/ JARNO KUUSINEN

Skandal w fińskim rządzie. Minister podejrzana o rasizm po śledztwie internautów

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 38
W Finlandii wybuchła afera związana z nowym prawicowym rządem. Internauci odkryli blog pełen rasistowskich komentarzy, które najwyraźniej zostały napisane przez liderkę skrajnie prawicowej partii Finowie i minister finansów, Riikkę Purrę. Polityk nie przyznała się do ich autorstwa, ale za nie przeprosiła.

Rasistowskie komentarze na blogu

Finowie zapewne będą tęsknić za poprzednią premier Sanną Marin, której największym przewinieniem były "tańce wygibańce" na prywatnej imprezie. To nic w porównaniu do tego, co wyprawiają ministrowie obecnego rządu. Ostatnio gwiazdą fińskich mediów została minister finansów Rikka Purra, której wytknięto działalność internetowa sprzed kilkunastu lat. Polityk jest podejrzewana o pisanie antyimigranckich i rasistowskich komentarzy.

Purra, której nacjonalistyczna, antyimigracyjna partia zajęła drugie miejsce w kwietniowych wyborach i zajmuje dziewięć stanowisk w rządzie, ani nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła napisaniu postów, które pochodzą głównie z 2008 roku, ale przeprosiła za "głupie komentarze w mediach społecznościowych".


Komentarze odkryto na  blogu poprzednika Purry na stanowisku lidera partii Finów, Jussiego Halla-aho. Użytkownik o nicku "riikka" pisał komentarze zawierające rasistowskie i antyimigranckie obelgi oraz groźby przemocy.

Fińskie media dopasowały dane biograficzne Purry do postów. Pojawił się np. komentarz dotyczący Barcelony, którą to Purra, jako pracownik naukowy w Turku, odwiedziła w tym czasie podczas konferencji akademickiej. Chodziło m.in. o "czarnych sprzedających w Barcelonie pirackie Vuittony". Inne komentarze to m.in. "Im bardziej chętny jest Abdullah, tym więcej śliny mu cieknie" (to o ciemnoskórych mężczyznach mijanych na ulicy) czy "Kto ma ochotę pluć na żebraków i bić czarne dzieci w Helsinkach?" We wrześniu 2008 roku "riikka" napisał o konfrontacji w pociągu podmiejskim z grupą młodych imigrantów: "Gdyby dali mi broń, w pociągu podmiejskim byłyby ciała, zobaczylibyście".

Minister przeprosiła za "głupie komentarze"

Lederka Finów przyznała, że komentowała na blogu prowadzonym przez Halla-aho - który został skazany w 2012 r. za podżeganie do nienawiści wobec grupy etnicznej - i na innych forach pod różnymi nazwami użytkowników, ale nie potwierdziła, że była "riikką".

We wtorek Purra napisała na Twitterze: "Przepraszam za głupie komentarze w mediach społecznościowych wygłoszone 15 lat temu oraz za krzywdę i niechęć, które ze zrozumiałych względów wywołały. Nie jestem idealną osobą, popełniłam błędy".

Dodała, że ma nadzieję, że zostanie oceniona na podstawie swoich wyników w resorcie. Podkreśliła, że polityka jej partii "nie opiera się na ekstremizmie, rasizmie czy dyskryminacji, ale na realizacji interesów Finlandii i Finów. Nasza polityka imigracyjna jest zgodna z prawem i nie ma w niej nic złego ani podejrzanego" - oświadczyła, dodając, że nie zamierza podawać się do dymisji. 


Afery z prawicowymi politykami w fińskim rządzie

To niejedyna afera związana z partią Finów. W zeszłym miesiącu inny minister z tego ugrupowania, Vilhelm Junnila, podał się do dymisji po ujawnieniu, że żartował z "Heil Hitler". Wygłosił on przemówienie na imprezie z udziałem neonazistów i wezwał do masowych aborcji w Afryce w celu zwalczania kryzysu klimatycznego.

Inna polityk, Mari Rantanen, minister spraw wewnętrznych - która jest odpowiedzialna za fińskie służby wywiadowcze - musiała zaprzeczyć, że wierzy w ekstremistyczną teorię wielkiego zastąpienia po tym, jak okazało się, że hashtagowała ją w kilku tweetach.

W tej teorii chodzi o to, że zachodnie elity planują zastąpienie lokalnych, białych, chrześcijańskich populacji przez imigrantów spoza Europy, głównie z państw muzułmańskich. Masowa migracja, wysoki przyrost naturalny w rodzinach migrantów, spadek liczby urodzeń wśród białych Europejczyków mają się składać zdaniem francuskiego propagatora tej teorii Renauda Camusa na „ludobójstwo przez substytucję”. Teoria wielkiego zastąpienia jest niepoparta faktami i danymi, za to bardzo działa na emocje.

ja

Czytaj także:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka