Grupa antyterrorystów, zdjęcie ilustracyjne, fot. ABW
Grupa antyterrorystów, zdjęcie ilustracyjne, fot. ABW

18-latek planował atak terrorystyczny w Polsce. Konstruował do tego pas szahida

Redakcja Redakcja Terroryzm Obserwuj temat Obserwuj notkę 93
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała osiemnastolatka, który miał planować zamach terrorystyczny na budynek urzędu państwowego w Polsce przy pomocy pasa szahida. Pod koniec 2022 r. Polak przeszedł na islam, miał inspirować się IS.

ABW zatrzymała domniemanego terrorystę

Zatrzymania mężczyzny, który planował przeprowadzenie zamachu o charakterze terrorystycznym, dokonali funkcjonariusze wrocławskiego wydziału zamiejscowego poznańskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 16 czerwca na terenie woj. dolnośląskiego - podało biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych.

- Podejrzany utrzymywał bieżący kontakt z osobami, które podawały się za przedstawicieli organizacji terrorystycznej "Państwo Islamskie - IS". Zatrzymany działał z nimi w porozumieniu - wskazało biuro. O tym, że osiemnastoletni obywatel RP zamierza przeprowadzić atak terrorystyczny ABW uzyskała informacje w toku wykonywanych czynności służbowych - zaznaczono.


Planował zrobić zamach przy pomocy pasa szahida

Po zatrzymaniu ABW przeszukała miejsce pobytu mężczyzny i ujawniła dowody planowanego przestępstwa - wynika z informacji śledczych. Mężczyzna miał zbierać informacje i półprodukty do wykonania pasa szahida, przy pomocy którego planował zrealizować zamach - podano.

Funkcjonariusze ABW przeprowadzili również przeszukania w miejscach zamieszkania osób, które pozostawały z nim w kontakcie i posiadały wiedzę na temat planowanego zamachu.

- Pod koniec 2022 r. mężczyzna dokonał konwersji na islam. W swojej działalności inspirował się działalnością "Państwa Islamskiego" i wzorował się na liderach organizacji terrorystycznych, jak Osama Bin Laden, Abubakr Al-Bahdadi, Anwar Al-Awlaki" - podało biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych.

18-latek trafił do aresztu

Dział prasowy Prokuratury Krajowej podał, że nadzorujący działania ABW dolnośląski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji PK przedstawił zatrzymanemu zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz zarzut planowania przeprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów przy użyciu materiałów wybuchowych.

Za takie przestępstwa grozi od roku do 10 lat więzienia.

Na wniosek prokuratora sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec zatrzymanego przez ABW Polaka.

Dział odnotował, że pierwsze czynności w tej sprawie na terenie woj. dolnośląskiego przeprowadzono w ramach działań Prokuratury Rejonowej w Ząbkowicach Śląskich (woj. dolnośląskie). Ze względu na wagę spawy została ona przejęta później przez wrocławski wydział PK.

ja

(Fotografia; Grupa antyterrorystów, zdjęcie ilustracyjne, fot. ABW)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka