źródło: PAP
źródło: PAP

Awantura w Sejmie po przemówieniu Morawieckiego. "Zdrajcy" i "do Berlina"

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 78
Takiej wrzawy w Sejmie dawno nie było. Premier Mateusz Morawiecki wytknął opozycji, że ta "donosi na własną ojczyznę za granicę". Politycy PO zareagowali krzyczeniem i buczeniem. Na ratunek szefowi rządu rzucili się posłowie PiS. "Zdrajcy", "do Berlina" - zaczęli krzyczeć w kierunku sektorów zajmowanych przez konkurencyjne partie.

Sejm debatował o sprawozdaniu z wykonaniu budżetu państwa

Politycy PO przypomnieli Morawieckiemu, że po raz pierwszy w historii IIIRP Najwyższa Izba Kontroli nie wystawiła rządowi pozytywnej oceny za wykonanie budżetu.

- Sejm nie może przyjąć tego oszustwa, po raz pierwszy w wolnej Polsce, doszło do sytuacji, że rząd nie otrzymał pozytywnej oceny za wykonanie budżetu (...), bo miliardy złotych wyprowadziliście poza kontrolę Sejmu i obywateli. Z długu stworzyliście fundusz wyborczy, który obywatele będą musieli spłacić - mówił poseł Arkadiusz Marchewka pod adresem rządzących.

Lewica zarzuciła z kolei rządowi, że ten od 800 dni nie pozyskał środków na Krajowy Plan Odbudowy. Po kilku krytycznych wystąpieniach polityków opozycji wobec rządu głos postanowił zabrać sam premier.


Morawiecki przemawia. Wrzawa na sali sejmowej

- Wczoraj europarlamentarzyści PiS w Parlamencie Europejskim złożyli wniosek o przyjęcie trzech poprawek: żądanie pieniędzy z KPO, zakaz przyjmowania nielegalnej imigracji i żądanie wypłaty środków na uchodźców z Ukrainy. Co zrobili posłowie PO i Lewicy? Ci, którzy dziś jak hipokryci domagają się pieniędzy z KPO, wczoraj odrzucili w głosowaniu poprawki PiS. Co to oznacza? To proste: de facto oni głosowali przeciw KPO, głosowali przeciw przyjęciu środków na uchodźców z Ukrainy i za przyjęciem nielegalnych imigrantów - mówił premier.

 W tym samym momencie można było usłyszeć masę okrzyków i buczenia, dochodzących z ław opozycji.

- Mój apel do was, nie tańczcie tak, jak wam zagrają w Berlinie i Brukseli! Nie ma nic gorszego niż donosić na własną ojczyznę za granicę! - Wykrzyczał Morawiecki do opozycji.

Parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy zaczęli skandować w tym momencie do opozycji "Zdrajcy" i "do "Berlina".

Sejm przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu

Sejm przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za 2022 r. i udzielił rządowi absolutorium. KO i Polska 2050 wnosiły o odrzucenie sprawozdania i nieudzielenie absolutorium.

Za przyjęciem uchwały głosowało 234 posłów, przeciw było 217, a jeden wstrzymał się od głosu. Wcześniej Sejm odrzucił poprawki KO i Polski 2050 do projektu uchwały, zmierzające do nieprzyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu i nieudzielenia absolutorium. Opozycja argumentowała, że gros wydatków jest poza budżetem i kontrolą parlamentu.

- Najwyższa Izba Kontroli (...) negatywnie ocenia kierunki zmian, zachodzące w systemie finansów publicznych w wyniku których gospodarka finansowa państwa prowadzona jest w znacznej części poza budżetem państwa i z pominięciem rygorów właściwych dla tego budżetu, a co więcej, także poza sektorem finansów publicznych - powiedział wcześniej szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś. Dodał, że w konsekwencji parlament i społeczeństwo pozbawieni są kontroli nad istotną częścią gromadzonych i wydatkowanych środków publicznych.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska odnosząc się do zarzutów NIK stwierdziła, że izba nie zakwestionowała rzetelności i legalności sprawozdania rządu z wykonania budżetu za 2022 rok.


MB

Źródło zdjęcia: Premier Mateusz Morawiecki przemawia w Sejmie. Fot. PAP/Piotr Nowak

Czytaj dalej:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj78 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka