źródło: Pixabay.com
źródło: Pixabay.com

Mieszkania w Sopocie droższe niż w Dubaju. Szok na rynku

Redakcja Redakcja Nieruchomości Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Polski rynek nieruchomości stanął na głowie. Za metr kwadratowy mieszkania w Sopocie zapłacimy średnio więcej niż w Dubaju - informuje Interia.pl, powołując się na dane CBRE. Statystycznie m2 lokalu w nadmorskiej miejscowości kosztuje już około 15 800 złotych.

Wysokie ceny mieszkań w Sopocie. Kurort bije Warszawę

Portal Interia.pl powołuje się na dane SonarHome. Według serwisu branżowego cena ofertowa w polskim kurorcie to 15 829 zł za metr kwadratowy. Nieco inaczej sprawa wygląda na portalu Rankomat.pl. Przeczytamy tam, że mieszkania w Sopocie kosztują 15 694 zł za metr kwadratowy.

Oznacza to, że Sopot bije na głowę Warszawę. Mimo tego, że stolica ma jedne z najwyższych cen mieszkań w Polsce. Jak podaje portal Otodom.pl, średnia cena za metr w Warszawie w maju 2023 roku wynosiła 14 719 złote.

Dubaj tańszy od Sopotu. Stolica dogania miasto szejków

Ciekawie przy tym zestawieniu prezentują się ceny w Dubaju. Cytowana przez portal Interia.pl firma doradcza CBRE podaje, że średnia cena za metr kwadratowy w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyniosła w ubiegłym miesiącu około 13929 dirhamów. W przeliczeniu na złote to ponad 15,3 tysięcy.


Na tym przykładzie widać jak drogie są nieruchomości w Polsce. Cena metra kwadratowego lokalu w Warszawie to 96 proc. średniej kwoty, jaką za m2 mieszkania trzeba zapłacić w mieście arabskich szejków! Sopot jest natomiast droższy od Dubaju. Średnio o 500 zł za m2.

Autorzy raportu zwracają jednak uwagę, że w Dubaju droższe od apartamentów są domy wolnostojące. Średnia cena takiej wilii to 16 415 dirhamów za metr, czyli prawie 18 085 zł.

Dubaj zalany inwestycjami. Rosjanie wykupują mieszkania

Prawdopodobnie "dominacja" Sopotu nad Dubajem nie potrwa jednak długo. Ceny mieszkań w perle Zjednoczonych Emiratów Arabskich rosną w zawrotnym tempie. Były one w czerwcu 2023 roku o 16,9 proc. wyższe, niż w analogicznym okresie 2022 roku.

Za skokowy wzrost cen mieszkań w tym arabskim mieście może odpowiadać rosyjska inwazja na Ukrainę. Zagraniczne media wskazują, że zamożni Rosjanie - z braku możliwości zakupu nieruchomości w Europie - masowo inwestują w dubajskie mieszkania. Wolumen transakcji nieruchomościowych po rozpoczęciu wojny wzrósł o kilkadziesiąt procent.

Lokalna agencja Allsopp&Allsopp podaje, że poza Rosjanami nieruchomości w kwietniu 2023 roku najczęściej kupowali obywatele Wielkiej Brytanii i Indii.

MB

Źródło zdjęcia: Sopot. Morze i miasto Fot. Pixabay.com

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka