źródło: Pixabay.com
źródło: Pixabay.com

Problemy z wypłatami emerytur. Ucierpi ponad milion seniorów

Redakcja Redakcja Emerytury Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Uwaga emeryci. Wypłata 14. emerytury dla niektórych seniorów może być opóźniona. Dziennik "Fakt" donosi, że opóźnienia będą dotyczyć ponad miliona osób. Wszystko ma być związane z trwającą kampanią wyborczą.

Opóźnienia w wypłacie 14. emerytur. Brak rozporządzenia

Ustawa wprowadzająca czternastki na stałe weszła już do polskiego prawa. "Fakt" poinformował jednak, że musi zostać wprowadzone jeszcze specjalne rozporządzenie, żeby emeryci otrzymali świadczenia na przełomie sierpnia i września. Odpowiedni dokument musiałby zostać przyjęty maksymalnie 15 sierpnia. Tak się jednak nie stanie.

"Planujemy, że czternastka będzie wypłacona od września, tak się do tego przygotowujemy. Choć to będzie ostateczna decyzja Rady Ministrów" - powiedziała niedawno minister rodziny Marlena Maląg na antenie radiowej "Jedynki".

Tabloid zauważył, że rzesza seniorów będzie musiała dłużej poczekać na pieniądze - tak wynika ze słów szefowej resortu.

Dodatkowe pieniądze dopiero pod koniec września

Dlaczego akurat taka liczba emerytów może się spodziewać opóźnienia w wypłacie "czternastek"? Gazeta wyjaśnia, że Chodzi o ponad milion osób, których termin wypłaty emerytury przypada 25 sierpnia. To właśnie ta grupa jako pierwsza otrzymać powinna wypłaty świadczeń. Teraz wszystko wskazuje na to, że osoby te otrzymają dodatkowe wsparcie dopiero pod koniec września, o ile rząd znowu nie zmieni zdania.

Tabloid powołuje się na eksperta, który zwraca uwagę, że w zeszłym roku wypłaty dodatkowych świadczeń ruszyły już w sierpniu. Obecna niepewność jest kłopotem dla emerytów, którzy nie znają daty otrzymania pieniędzy i nie mogą przez to zaplanować ewentualnych wydatków.

Ile wynosi czternasta emerytura?

Maksymalna wysokość "czternastki" to 1 tys. 588 zł 44 gr brutto. Otrzymają ją osoby mające emerytury na poziomie do 2 tys. 900 zł brutto. Przy wyższych świadczenia, czternastka będzie zmniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę. Jednak minimalny dodatek wynosi 50 zł brutto.

Dlaczego w tym roku wypłata pieniędzy z flagowego programu rządu się opóźnia? "Fakt ma wytłumaczenie. Powodem ma być... kampania wyborcza i referendum.

"Rząd, zaangażowany w kampanię wyborczą i przygotowania do ogólnopolskiego referendum, wciąż nie wydał rozporządzenia, które ma określić termin wypłat dodatkowego jednorazowego świadczenia"  - czytamy w artykule.

MB

Źródło zdjęcia: emerytka zaciskająca portfel/torebkę. Fot. Pixabay.com

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo