Holenderskie F-16, fot. nationalguard.mil
Holenderskie F-16, fot. nationalguard.mil

Rosyjskie bombowce nad terytorium NATO. Holandia i Dania poderwały F-16

Redakcja Redakcja NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Holandia i Dania wysłały w poniedziałek myśliwce F-16, gdy dwa rosyjskie bombowce zbliżyły się do przestrzeni powietrznej NATO nad Morzem Północnym. Rosyjskie samoloty zawróciły po tym, jak zostały zidentyfikowane i nie opuściły międzynarodowej przestrzeni powietrznej - informuje Bloomberg.

Powietrzny incydent nad krajami Beneluksu

Holenderskie F-16 wystartowały w poniedziałek o godz. 7.19 po tym, gdy rosyjskie bombowce zbliżyły się do przestrzeni powietrznej krajów Beneluksu - poinformował rzecznik niderlandzkiego ministerstwa obrony. Dodano, że rosyjskie bombowce zostały przechwycone, zanim mogły wejść w holenderską przestrzeń powietrzną NATO i teraz zawróciły.

To duńskie siły powietrzne przechwyciły dwie rosyjskie maszyny, które leciały w kierunku obszaru, który Holandia monitoruje dla sojuszu wojskowego NATO - podały w poniedziałek holenderskie Królewskie Siły Powietrzne.


Rosyjskie samoloty naruszają przestrzeń powietrzną państw NATO

Rzecznik holenderskich Królewskich Sił Powietrznych powiedział, że samoloty są przechwytywane, jeśli nie mają unikalnego kodu identyfikacyjnego, nie dostarczyły planu lotu i jeśli nie ma dwustronnej rozmowy Powiedział również, że nierzadko zdarza się, że rosyjskie samoloty naruszają przestrzeń powietrzną kraju europejskiego lub zbliżają się do niego.

Rosyjskie samoloty regularnie naruszają przestrzeń powietrzną państw NATO. Po wybuchu wojny w Ukrainie częstotliwość rosyjskich prowokacji znacznie się nasiliła. Praktycznie nie ma miesiąca, w którym myśliwce państwa NATO nie byłyby zmuszone do interwencji.

Holenderskie F-35 stacjonujące w Polsce pod koniec lutego br. przechwyciły dwa rosyjskie samoloty w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim. Poprzednie podobne zdarzenie miało miejsce w połowie lutego, wówczas myśliwce F-35 holenderskich sił lotniczych przechwyciły trzy rosyjskie samoloty, które zbliżyły się do strefy obrony powietrznej NATO.

ja

(Zdjęcie: Holenderskie F-16, fot. nationalguard.mil)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka