Inflacja zgodnie z oczekiwaniami. Są nowe dane GUS, fot. Pixabay
Inflacja zgodnie z oczekiwaniami. Są nowe dane GUS, fot. Pixabay

Niższe ceny żywności obniżyły w lipcu inflację. GUS podał nowe dane

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Niższe ceny żywności obniżyły w lipcu inflację o 0,34 pkt. proc. miesiąc do miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny. Inflacja CPI w lipcu wyniosła 10,8 proc. rok do roku, czyli jest zgodna z szybkim szacunkiem (odczyt flash), który GUS podał na koniec lipca. Inflacja w czerwcu wyniosła 11,5 proc.

Ceny w lipcu 2023

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2023 r. wzrosły rdr o 10,8 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.


"W lipcu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny w zakresie żywności (o 1,3 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 3,1 proc.), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,34 pkt. proc. i 0,13 pkt. proc." - podał GUS.

Z kolei wyższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 1,6 proc.), mieszkania (o 0,2 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 0,7 proc.) podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,10 pkt. proc., 0,05 pkt. proc. i 0,04 pkt. proc.


Prognoza inflacji w sierpniu

- Obecnie nasza prognoza inflacji w sierpniu jest bardzo bliska 10 proc. Można szacować, że jest 1/3 szans na to, że odczyt będzie poniżej tego poziomu. Wiemy, że spadek poniżej 10 proc. jest symboliczny w kontekście zarysowanych przez prezesa NBP warunków do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych (połączenie spadku inflacji do poziomów jednocyfrowych oraz dysponowanie przez RPP prognozami dalszych jej spadków w momencie podejmowania decyzji). Naszym zdaniem nawet jeśli inflacja nie zejdzie poniżej 10 proc. w sierpniu, Rada Polityki Pieniężnej i tak we wrześniu rozpocznie cykl obniżek stóp – stwierdził ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.

Jego zdaniem, na inflację w sierpniu będą oddziaływać przede wszystkim dwa czynniki – żywność i paliwa.

- Z jednej strony na inflację w sierpniu wpływają spadające ceny żywności, a z drugiej podbijają ją ceny paliw. Widzimy, co się dzieje na globalnych rynkach ropy, jej ceny rosły przez cały lipiec i teraz sięgają ponad 80 dolarów za baryłkę. Przełoży się to na wzrost cen paliw na stacjach o ok. 3 proc. miesiąc do miesiąca. I od faktycznej realizacji tych dwóch czynników będzie zależeć czy inflacja spadnie poniżej 10 proc. – ocenił ekonomista Banku Pekao.

ja

(Zdjęcie: Inflacja zgodnie z oczekiwaniami. Są nowe dane GUS, fot. Pixabay)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka