źródło: Pixabay.com
źródło: Pixabay.com

Gdzie mieszka najwięcej polskich milionerów? Będziecie zaskoczeni

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
W ciągu dekady czterokrotnie wzrosła liczba Polaków zarabiających milion złotych. W Polsce żyje ponad 43 tys. milionerów. W których miastach jest ich najwięcej?

15 polskich miast z największą liczbą milionerów. Są wyjątki

W 2022 roku było w Polsce blisko 44 tys. osób, które zadeklarowały dochód na poziomie przynajmniej miliona złotych. Tygodnik Wprost od kilkunastu lat publikuje mapę milionerów, którzy żyją nad Wisłą. Medium, co roku, zbiera dane z 16 izb administracji skarbowej, pytając ilu mieszkańców w każdym z województw deklaruje dochód przekraczający milion.

Chociaż, rok po roku, tempo rosło skokami o kilka procent, to tym razem wzrost wyhamował. W 2021 roku w kraju żyło dokładnie 43 537 Polaków z dochodem na poziomie miliona złotych. W zeszłym roku liczba ta wzrosła - o niewiele ponad pół procenta - do 43 776 osób.

Warszawa miastem milionerów

W zestawieniu króluje stolica. W Warszawie w 2022 roku żyło 4 870 osób z rocznym dochodem przekraczającym milion złotych. W całym województwie mazowieckim nastąpił jednak spadek – w 2021 r. milionerów było ponad 10 tys.  Drugim miejscem, gdzie żyje dużo milionerów, jest Kraków. W zeszłym roku ponad 3 000 osób zgłosiło tam dochód przekraczający milion złotych. Na trzecim miejscu - jak podaje - Wprost, znalazł się Poznań, gdzie mieszka ponad 1 300 milionerów.

Za podium uplasował się Gdańsk, w którym 932 mieszkańców zadeklarowało tak wysoki roczny dochód. Następne na liście są Wrocław, Kielce, Bielsko-Biała i Częstochowa.

Milionerzy są też w małych miastach

Milionerzy mieszkają jednak nie tylko w dużych miastach. Jak się okazuje, w niewielkim Piasecznie, które leży w pobliżu Warszawy, mieszka ponad 500 zamożnych osób.

Ciekawostkę stanowi Nowy Sącz, w którym działalność prowadzą przedsiębiorcy z listy 100 najbogatszych Polaków. W Nowym Sączu znajduje się m.in. firma rodzeństwa Koral, słynąca z produkcji lodów. Działa tu także Fakro, firma Ryszarda Florka, która jest drugim co do wielkości producentem okien dachowych na świecie.

Nieco dalej, w miejscowości Wielogłowy, firmę prowadzi Andrzej Wiśniowski, producent bram garażowych. W Nowym Sączu siedzibę ma również Newag, firma produkująca tabor kolejowy, w której większościowy udział ma Zbigniew Jakubas.


Milionerzy na świecie. Jest ich c

We Francji jest obecnie 2,8 mln osób, które posiadają przynajmniej 1 mln dolarów – wynika z World Wealth Report 2023, opracowanego wspólnie przez szwajcarskie banki Credit Suisse i UBS, na który powołuje się francuska gazeta.

Francja wciąż pozostaje jednak daleko w tyle za dwoma krajami, które znalazły się na szczycie rankingu: Stanami Zjednoczonymi i Chinami. W USA żyje obecnie 38,2 proc. wszystkich milionerów na świecie (22,7 mln osób), a w Chinach 10,5 proc. (6,2 mln).

Na całym świecie liczba milionerów spadła w ubiegłym roku o 3,5 miliona osób – do 59,4 miliona ze względu na spadek średniego majątku i rezygnację z aktywów finansowych.

Mieszkańcy Belgii są najbogatszymi ludźmi na świecie, wynika z najnowszego raportu Global Wealth Report. Połowa dorosłych Belgów posiada majątek o wartości ponad 228 tys. euro.

Według tego samego raportu Gw Belgii mieszka 536 tysięcy milionerów, a na całym świecie jest ich 59 milionów. Na drugim miejscu jednego z najważniejszych zestawień na temat bogactwa na świecie znaleźli się Australijczycy, a na trzecim mieszkańcy Hongkongu.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Plik polskich stuzłotówek Fot. Pixabay.com

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka