Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Blogi finansowe - skąd czerpać wiedzę o finansach?

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Złożona sytuacja gospodarcza, a także natłok wykluczających się informacji, sprawia że zarządzanie własnymi pieniędzmi bywa trudne. Nieznajomość przepisów szkodzi, a kwestie finansowe w życiu dotyczą nas częściej niż myślimy. Jak sobie z nimi radzić? Wystarczy sięgać do takich źródeł, w których nawet skomplikowane zagadnienia tłumaczone są w przystępny sposób. Czy czytanie blogów to dobry sposób na pogłębienie wiedzy finansowej? Odpowiadamy.

Dlaczego kwestia finansów osobistych jest tak ważna?

Do zgłębiania wiedzy finansowej najbardziej zniechęca nas fakt, że jest ona postrzegana jako trudna. Statystyki mówią, że tylko średnio co piąty dorosły człowiek ocenia swoją wiedzę z ekonomii jako wysoką, natomiast przeważająca część nastolatków sądzi, że osoba, która nie prowadzi firmy, nie potrzebuje zgłębiać wiedzy z zakresu finansów osobistych.

Współczesny styl życia, chcąc nie chcąc, wiąże się z koniecznością zdobywania wiedzy w dziedzinie finansów. Znaczna część z nas posiada kredyt hipoteczny, a także interesuje się kwestiami sprzedaży nieruchomości. Finanse mają duże znaczenie, gdy prowadzimy własny biznes. Nie trzeba być jednak przedsiębiorcą. Pieniądze w końcu towarzyszą nam w codziennych wydatkach, a nauka efektywnego oszczędzania pomaga w zdobyciu niezależności finansowej.

Do zarządzania finansami osobistymi nie trzeba mieć wykształcenia ekonomicznego. Na początek wystarczy regularne śledzenie wiadomości z gospodarki, w przyszłości można zainteresować się inwestycjami, na przykład w metale szlachetne , a nawet nauczyć się jak odnieść finansowy sukces na giełdzie.

Czy warto czytać blogi o finansach?

W polskim internecie możemy znaleźć bardzo wiele blogów, na których znajdują się teksty dotyczące dziedziny finansów. Po czym rozpoznać jakość portali? Przede wszystkim na podstawie autorytetu ich twórców. Prosta zasada mówi - ucz się zawsze od najlepszych, czyli od tych, którzy osiągnęli sukces w finansach osobistych.

Polskie blogi finansowe mają się całkiem dobrze i jest to miejsce gdzie uzyskamy sporo informacji, niezależnie od tego czy nasze finanse ograniczają się tylko do zarabiania, czy wiemy o świecie finansów nieco więcej. Odpowiedź na pytanie brzmi zatem - TAK - warto czytać blogi finansowe.

Jak wybrać odpowiedni blog finansowy?

Jeśli zadajesz sobie pytanie od czego zacząć i czym kierować się wybierając blogi finansowe, dobrze jest poszukać inspiracji u twórców, którzy dzielą się praktyczną wiedzą w zrozumiały sposób.

Zwróćmy również uwagę czy dany serwis, to miejsce gdzie można znaleźć informacje np. o inwestowaniu, giełdzie i o tematyce dotyczącej oszczędzania. Warto zajrzeć na takie blogi, gdzie autor lub autorzy pokazują na własnym przykładzie jak poprzez mądre inwestycje wyszli z poważnych zadłużeń, czy też nauczyli się efektywnego oszczędzania.

Gdzie szukać wartościowych artykułów o finansach?

Blogi finansowe to miejsce, które otwierają nam oczy na finanse, jednak nie tylko tam warto szukać informacji. Gdy interesuje nas znalezienie odpowiedzi na konkretne pytanie związane ze światem finansów osobistych lub biznesu, dobrym wyjściem oprócz śledzenia blogów finansowych, jest czytanie artykułów lub poradników. Strony tego typu odpowiadają bardzo zwięźle i konkretnie na tematy związane z finansami, a treści tworzone są przez ekspertów w swojej dziedzinie.

Przykładem jest chociażby portal Czerwona Skarbonka: https://www.czerwona-skarbonka.pl/, która przyciąga wielu czytelników, dzięki temu że łączy w sobie autorów z różnych dziedzin i na bieżąco porusza wiele kwestii ze świata finansów. Ze strony można dowiedzieć się jak oszczędzać pieniądze, jak dbać o finanse, a także jak korzystać z produktów bankowych czy pożyczkowych.

Wiedzę finansową warto czerpać z wiarygodnych stron

Choć jakość prowadzonych blogów finansowych jest dość wysoka i można znaleźć na nich wiele informacji o tym jak oszczędzać pieniądze, jak zacząć inwestować na rynku kapitałowym, czy jak założyć biznes, to warto nie ograniczać swoich decyzji do jednego źródła.

Blogi finansowe mogą dać nam ogromną ilość wiedzy, jednak nie każdego autora możemy zweryfikować. Z tego powodu warto jest potwierdzać wszelkie infomacje na stronach ważnych instytucji, które odpowiadają za regulacje finansowe w naszym kraju. Na czele takich instytucji stoi Komisja Nadzoru Finansowego: https://www.knf.gov.pl/komunikacja/blog, a interesy konsumentów chroni natomiast UOKiK: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php.

Skąd jeszcze warto czerpać wiedzę finansową?

Polskie blogi finansowe stale przyciągają wielu czytelników i są miejscem, z którego można czerpać wiedzę w przyjazny sposób. Informacje ze świata finansów warto pozyskiwać także z książek i e-booków. Kiedy nie przemawia do nas słowo pisane, skorzystajmy z dostępnych w sieci nagrań i podcastów. Ciekawą formą edukacji są także kursy online oraz webinary organizowane na żywo, zazwyczaj w większych miastach.

Komentarze