Zwiastun "Znachora". Fot. YouTube/Netflix Polska
Zwiastun "Znachora". Fot. YouTube/Netflix Polska

Nowy "Znachor" zadebiutuje na Netfliksie. Pierwszy zwiastun ujrzał światło dzienne

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 51
"Znachor" to jedna z najgorętszych premier tego roku na polskim Netfliksie. Produkcja od samego początku budzi wiele emocji. W sieci pojawił się pierwszy zwiastun nowej ekranizacji kultowego filmu z 1982 roku, opartego na przedwojennej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

"Znachor", jako spoiwo kulturowe 

"Znachor" w reżyserii Jerzego Hoffmana, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich filmów. Melodramat z 1982 roku uznawany jest, jako spoiwo kulturowe, ponieważ każdy z nas przynajmniej raz oglądał ten film z rodziną podczas świąt. 

"Znachor" opowiada historię znanego chirurga, prof. Rafał Wilczur (w tej roli Jerzy Bińczycki), od którego odeszła żona z ukochaną córeczką. Mężczyzna szuka zapomnienia w alkoholu, ale podczas bójki w podmiejskim szynku traci pamięć. Po piętnastu latach, by uniknąć zatrzymania przez policję, kradnie tożsamość Antoniego Kosiby. W końcu znajduje schronienie u młynarza Prokopa, któremu leczy kalekiego syna. Po udanej operacji zyskuje sławę znachora, ale zaczynaja się inne problemy... 


Zwiastun nowego "Znachora"

Jakiś czas temu ogłoszono, że pojawi się nowa ekranizacja "Znachora" na platformie Netflix. Reżyserem został Michał Gazda, a autorami scenariusza są Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski. 

Produkcja od początku budziła wiele kontrowersji. Internauci byli zdania, że jest zbędna i obawiali się o jakość filmu oraz o obecną w produkcjach Netfliksa poprawność polityczną. To jednak nie pokrzyżowało planów i w sieci pojawił się pierwszy zwiastun nowego "Znachora". 

Nowy "Znachor" 27 września 

Premiera nowego "Znachora" na platformie Netflix odbędzie się 27 września. W rolę profesora Rafała Wilczura wcieli się Leszek Lichota, znany m. in. z serialu "Wataha". Z kolei rola córki głównego bohatera, Marysi Wilczurównej, przypadła Marii Kowalskiej. 

Właścicielkę młyna Zośkę zagra Anna Szymańczyk. W roli hrabiego Czyńskiego zobaczymy Ignacego Lissa, a jego rodziców zagrają Izabela Kuna i Mikołaj Grabowski. W produkcji pojawią się również m.in. Mirosław Haniszewski, Łukasz Szczepanowski, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Artur Barciś (w produkcji z 1982 r. zagrał kalekiego syna młynarza). 

MP

Zwiastun "Znachora". Fot. YouTube/Netflix Polska

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura