Fot. wallpaperflare.com/CC0
Fot. wallpaperflare.com/CC0

Najgorsze relacje z Niemcami od lat. Polacy wskazali, kto za nie odpowiada

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 98
Z projektu "Barometr Polska-Niemcy" wynika, że relacje pomiędzy Polską a Niemcami, nie były tak złe od 2000 roku. Polscy badani winią przede wszystkim partię rządzącą. Największą kością niezgody jest historia.

Złe relacje z Niemcami 

Z sondażu "Barometr Polska-Niemcy 2023" wynika, że aż 48 proc. Polaków uznaje relacje polsko-niemiecką za dobrą, a przeciwnego zdania jest 39 proc. pytanych. Jest to najgorszy wynik od 2000 roku, kiedy to zadebiutował cykliczne badanie. Nieco lepiej jest wśród pytanych Niemców, bo aż 61 proc. uważa nasze stosunki za dobre, a jedynie 23 proc. za złe. 

Okazuje się, że przyczyną złych relacji polsko-niemieckich jest przede wszystkim polityka polskiego rządu wobec Niemiec. Tego zdania jest 51 proc. Polaków i 42 proc. Niemców. "Na drugim miejscu uczestnicy ankiety wymieniają niewystarczające rozliczenia niemieckich zbrodni i brak zadośćuczynienia przez Niemcy za straty Polski w II wojnie światowej. Tak uważa 17 proc. Polaków i 26 proc. Niemców" – podaje portal dw.com.


Tylko 10 proc. Polaków i 12 proc. Niemców obarcza odpowiedzialnością politykę rządu niemieckiego.

Historia kością niezgody 

Z sondażu wyczytać możemy również, że Polacy oraz Niemcy najbardziej poróżnieni są w kwestii uznania polskich cierpień i ofiar przez niemiecką opinię publiczną. 52 proc. Niemców uważa, że polskie ofiary zostały wystarczająco uhonorowane, z kolei 50 proc. ankietowanych Polaków jest przeciwnego zdania. 

Diametralne różnice są również w kwestii reparacji wojennych, o które polski rząd walczy od jakiegoś czasu. "Aż 38 proc. Polaków, że te działania mają na celu realizowanie interesów w polityce wewnętrznej obozu rządowego w okresie przedwyborczym. To zdanie podziela zaledwie 12 proc. Niemców" – czytamy na dw.com.

Największy odsetek Niemców uważa natomiast, że celem polskiego rządu jest zasilenie budżetu państwa.

Polacy chcą również wypłacenia przez Niemcy do budżetu polskiego państwa reparacji. Takiej odpowiedzi udzieliło zekuje 36 proc. Polaków i jedynie 19 proc. Niemców.

Badania zostały przeprowadzone w ramach cyklicznego projektu "Barometr Polska-Niemcy” przez Instytut Spraw Publicznych, Deutsches Polen-Institut, Fundację Konrada Adenauera i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Sondaż przeprowadzono od 16 do 26 maja br. na reprezentatywnej grupie tysiąca mieszkańców Polski i tysiąca mieszkańców Niemiec. 

MP

Fot. wallpaperflare.com/CC0

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj98 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka