źródło: Twitter
źródło: Twitter

Rosyjskie drony eksplodowały nad terytorium NATO? Jest oświadczenie

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Zamieszanie w sprawie rosyjskiego ataku na tereny południowo-zachodniej Ukrainy. Władze zaatakowanego państwa wydały oświadczenie, z którego wynika, że nad terytorium sąsiedniej Rumunii przeleciał rosyjski dron, naruszając tym samym granicę NATO. Jest oświadczenie w tej sprawie.

Ukraina: Rosyjskie drony eksplodowały w Rumunii

Wystrzelone przez Rosję w nocy z niedzieli na poniedziałek drony Shahed upadły i eksplodowały na terytorium Rumunii – oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko, powołując się na informacje ukraińskiej straży granicznej.

„Według informacji Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, dzisiaj w nocy podczas zmasowanego ataku Rosji w rejonie portu w Izmaile rosyjskie Shahedy (amunicja krążąca produkcji irańskiej) upadły i zdetonowały na terytorium Rumunii” – napisał Nikołenko na Facebooku.


Izmaił to jeden z ukraińskich portów nad Dunajem w pobliżu granicy z Rumunią. Atak miał miejsce na kilka godzin przed planowanym na poniedziałek w Soczi spotkaniem prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Putin i Erdogan podczas rozmów mają skupić się na umowie o eksporcie zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Ankara stara się skłonić Moskwę do jej ponownego zawarcia - podała agencja Reutera.

Rumuńskie MON: Informacje o dronach nieprawdziwe

Ministerstwo obrony w Bukareszcie kategorycznie zaprzeczyło w poniedziałek informacji, że rosyjskie drony spadły i eksplodowały na terytorium Rumunii. Takie oświadczenie wydał wcześniej tego dnia rzecznik ukraińskiego MSZ.

„Ministerstwo obrony narodowej kategorycznie dementuje informacje w przestrzeni publicznej, dotyczące sytuacji z nocy z 3 na 4 września, gdy rzekomo rosyjskie drony miały spaść na terytorium Rumunii” – podano w komunikacie na stronie internetowej resortu obrony.

Zapewniono w nim, że struktury podlegające ministerstwu obrony na bieżąco monitorowały sytuację w trakcie rosyjskich ataków dronami na infrastrukturę ukraińskich portów nad Dunajem w ciągu minionych dwóch nocy.

„Środki ataku zastosowane przez Federację Rosyjską w żadnym momencie nie spowodowały bezpośredniego zagrożenia militarnego dla terytorium Rumunii lub jej wód terytorialnych” – zaznaczono.

Jak wskazano, resort obrony „podjął działania wzmożonej czujności w krajowej przestrzeni lądowej, morskiej i powietrznej oraz przyczynia się do wzmocnienia pozycji obronnej i odstraszania na flance wschodniej (NATO)”.

„Ataki Federacji Rosyjskiej na cele cywilne i infrastrukturę Ukrainy są nieusprawiedliwione i stoją w głębokiej sprzeczności z zasadami międzynarodowego prawa humanitarnego” – podkreślono w komunikacie rumuńskiego ministerstwa obrony.


MB

Źródło zdjęcia: Dron bojowy produkcji rosyjsko-irańskiej, zdjęcie przykładowe. Fot. Twitter.com/Ukrainian Front

Czekaj dalej:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj30 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka