źródło: PAP
źródło: PAP

Ukraińcy już mieli na patelni kluczową bazę Rosji. Wtedy interweniował Musk

Redakcja Redakcja Innowacje Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
Amerykańska prasa znowu rozpisuje się o Elonie Musku. Według doniesień CNN kontrowersyjny miliarder miał zablokować ukraiński atak na rosyjską bazę okrętów wojennych na Krymie. Właściciel platformy X (dawniej Twitter) miał w tym celu wyłączyć sieć Starlink.

Musk zablokował działania Ukrainy? W USA wrze

Szokujące informacje wyciekły z nieopublikowanej jeszcze biografii miliardera, do której dotarli dziennikarze telewizji CNN. - Elon Musk w ubiegłym roku wyłączył satelitarną sieć internetową Starlink, by zakłócić atak ukraińskich podwodnych dronów przeciwko flocie rosyjskich okrętów wojennych u wybrzeży Krymu - przekazała stacja. Powodem miały być obawy o rosyjski odwet nuklearny.

Biograf Muska - Walter Isaacson, napisał, że wiedząc o planowanym ataku, Musk zdecydował się wyłączyć swoją sieć na obszarze wokół Krymu, przez co wypełnione materiałami wybuchowymi ukraińskie drony morskie straciły łączność i ostatecznie zostały wyrzucone na brzeg przez morze.

Biznesmen miał obawiać, że atak wywoła "mini Pearl Harbor" i spowoduje rosyjski odwet. Z użyciem broni jądrowej włącznie. Do zdarzenia miało dojść w zeszłym roku. Książka ujrzy światło dzienne we wrześniu tego roku.


Ukraina wściekła na Muska. "Niektórzy chcą bronić zbrodniarzy"

Na te rewelacje zareagowały już ukraińskie władze. Politycy napadniętego państwa nie ukrywają, że mają żal do wynalazcy o jego poglądy na to, co dzieje się w ich kraju.

- Czasami błąd jest czymś znacznie większym niż tylko błędem. Nie pozwalając ukraińskim dronom zniszczyć części rosyjskiej floty wojennej poprzez ingerencję w Starlink, Elon Musk pozwolił na wystrzelenie przez tę flotę pocisków Kalibr na ukraińskie miasta. W wyniku tego cywile, dzieci giną - napisał Mychajło Podolak, doradca w biurze prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego,  na platformie X.

-  Jednak pozostaje wciąż pytanie: dlaczego niektóre osoby tak bardzo chcą bronić zbrodniarzy wojennych i ich chęci mordowania? I czy zdają sobie teraz sprawę, że czynią zło i wspierają je? - zakończył wpis Podolak.

Wojna na Ukrainie. Musk już wcześniej zablokował Starlink

Chociaż Elon Musk początkowo zaproponował ukraińskim wojskom pomoc w wojnie dzięki dostępowi do sieci Starlink, to szybko zmienił zdanie.

Miliarder konsekwentnie zaczął odmawiać korzystania z sieci satelit w celach bojowych. Tłumaczył, że pozwolił on Ukraińcom je używać jedynie w celach "humanitarnych".

W lutym tego roku Musk opublikował komentarz na Twitterze, że SpaceX, czyli firma odpowiedzialna za sieć, nie zezwala na wykorzystanie Starlink do długodystansowych ataków dronów.

Więcej pisaliśmy o tym tutaj:

MB

Fot. Elon Musk/PAP, Abaca

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj60 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie