Fot. pexels.com/CC0
Fot. pexels.com/CC0

Z samolotów będą zrzucane szczepionki. Posiadacze psów muszą zachować ostrożność

Redakcja Redakcja Zwierzęta Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że na terenie województwa mazowieckiego w dniach 9-20 września, odbędzie się akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionki będą zrzucane z samolotów. Stołeczny ratusz ostrzega przed zachowaniem ostrożności podczas wyprowadzania psów na spacer.

Alert RCB

Akcja szczepienia wolno żyjących lisów potrwa od 9 do 20 września. Akcja prowadzona będzie na terenie Mazowsza i dotyczy również stołecznych lasów miejskich.

"Uwaga! W dn. 9-20.09 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych! – SMS o tej treści został wysłany do osób przebywających na terenie woj. mazowieckiego" – informuje RCB. 


Szczepionki polecą z samolotów 

W zależności od terenu, szczepionka będzie wykładana ręcznie lub zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Zrzuty nie obejmą zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.

Szczepionki będą umieszczone w brunatno-zielonej przynęcie w kształcie krążka.

Trzeba uważać przy wyprowadzaniu psów 

"Przez dwa tygodnie od jej wyłożenia mieszkańcy powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Psy powinny być prowadzone na smyczy, a koty – trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Ewentualny kontakt czworonoga ze szczepionką powinien zostać zgłoszony do lekarza weterynarii" - przekazał stołeczny ratusz.

Szczepionki nie powinni dotykać również ludzie, ponieważ lisy nie zjedzą jej, jeśli wyczują zapach człowieka. Każdy kto miałby styczność ze szczepionką, powinien skontaktować się z lekarzem.

MP

Fot. pexels.com/CC0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości