Fot. commons.wikimedia.org
Fot. commons.wikimedia.org

Największy sklep z suplementami w Polsce wycofuje produkty. Co wykryto?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Firma SFD zdecydowała o wycofaniu z runku kilku partii kreatyn, w których wykryto przekroczone normy rtęci. Sprzedawca wskazuje, że zakupione produkty można zwrócić nawet bez paragonu, a pieniądze zostaną oddane.

Kreatyna znika z półek 

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów diety. Większość początkujący, którzy zaczynają siłownie, posiada ją w swoim domu. Suplement ma przede wszystkim korzystny wpływ na odbudowę tkanek. Przekłada się to na wsparcie w regeneracji mięśni, które w efekcie wysiłku zostają uszkodzone, a za sprawą kreatyny szybciej odzyskują pełnię sił, co pozwala na dłuższe i intensywniejsze treningi.

SFD, który jest największym sklepem z suplementami w Polsce, zdecydował jednak o wycofaniu kilku partii kreatyny w związku z wykryciem przekroczonych norm rtęci. "W ostatnich dniach otrzymaliśmy sygnał o możliwym wystąpieniu wady jakościowej w jednej z partii kreatyn wyprodukowanych na nasze zlecenie przez jednego z zewnętrznych dostawców. Podjęliśmy natychmiastowe działania wyjaśniające, sprawdzeniu podlegały m.in. certyfikaty jakości przedstawione przez dostawcę kreatyny, poświadczające, że surowiec został przebadany i jest wolny od jakichkolwiek wad. Przeprowadzone przez Sanepid badania laboratoryjne potwierdziły jednak, że w kilku partiach naszych kreatyn przekroczone zostały normy metali ciężkich (rtęć) dopuszczalne dla suplementów diety" – czytamy w komunikacie. 


Sklep przekazał również o jakie dokładnie partie chodzi: 

- SFD Creatine 200 cap, nr. partii: 1E3.T00, data ważności: 07/2024,

- SFD Creatine 200 cap, 4E2.T00, 07/2024,

- ALLNUTRITION Creatine muscle max 500 g natural, 1E5.T24, 09/2024,

- ALLNUTRITION Creatine muscle max 500 g natural, 4E2.T24, 07/2024,

- ALLNUTRITION Creatine muscle max 500 g natural, 3E4.T24, 08/2024,

- SFD Creatine 250 g natural, 2E3.T24, 07/2024,

- SFD Creatine 200 cap, PE1.T00, 06/2024.

Pieniądze zostaną zwrócone 

Sklep tłumaczy w komunikacie, że przyczyną zanieczyszczenia był wadliwy surowiec (monohydratu kreatyny), którego użył producent. "Surowiec okazał się wadliwy, pomimo, że posiadał certyfikat poświadczający, że substancja ta jest pełnowartościowa i niezanieczyszczona" – przekazano. 

Wszyscy, którzy kupili wymienione wyżej produkty maja prawo je zwrócić w miejscu zakupu lub dowolnym sklepie stacjonarnym SFD bez konieczności okazywania paragonu i otrzymać zwrot pieniędzy. 

"Bezpieczeństwo naszych Klientów jest dla nas najważniejsze. Dlatego, oprócz natychmiastowego zawieszenia współpracy z dostawcą do momentu całkowitego wyjaśnienia sprawy i otwartego poinformowania o niej Klientów, podjęliśmy jednocześnie decyzję o niezwłocznym wycofaniu z rynku nie tylko produktów, które nie spełniają norm, ale także dobrowolnym, prewencyjnym wstrzymaniu sprzedaży wszystkich produktów z kategorii kreatyn (pochodzących od tego oraz innych producentów), których próbki są aktualnie badane w akredytowanych laboratoriach" – dodano w komunikacie. 

MP

Fot. commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości