Szymon Hołownia i Włodzimierze Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Szymon Hołownia i Włodzimierze Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Konwencja Trzeciej Drogi. Mówią o mieszkaniach i handlu w niedzielę

Redakcja Redakcja Trzecia Droga Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Poznaliśmy oficjalne postulaty wyborcze Trzeciej Drogi Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Nie zabrakło konkretów programowych. Politycy tej formacji proponują m.in. rozwiązanie problemu mieszkaniowego i zmiany w zakazie handlu w niedziele. Były też punkty dotyczące zielonej energii.

Konwencja Trzeciej Drogi. Zakaz handlu w niedzielę

W Warszawie odbyła się sobotnia konwencja Trzeciej Drogi pod hasłem "Gospodarka, do przodu!". Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentowali swój program wyborczy.

Jednym z punktów programu koalicji PSL-Hołownia 2050 jest zmiana przepisów dotyczących handlu w niedzielę. Politycy tej formacji chcą, żeby sklepy mogły być otwarte przez 2 niedziele w miesiącu.

- Sami potrafimy sobie zorganizować niedziele, tak, żeby było po ludzku i po Bożemu - mówił Hołownia. - Nie musi nam ich organizować Kaczyński - dodał polityk przy aprobacie zgromadzonych.


PSL i Hołownia stawiają na przedsiębiorców

Wiele postulatów wyborczych koalicji dotyczyła spraw związanych z prowadzeniem firm. Trzecia Droga opowiedziała się m.in. za wprowadzeniem dobrowolnej składki ZUS dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą.

- Jesteśmy koalicją na rzecz polskich przedsiębiorców. 5 mln pracuje w mikrofirmach albo prowadzi JDG. W ub. roku 350 tys. osób musiało ją zawiesić, 200 tys. zlikwidować. To koniec marzeń i bezpieczeństwa dla rodziny. Rządząc o nie nie zadbali - mówił Kosiniak-Kamysz.


"Nieunikniona rewolucja" Mowa o podatkach, mieszkalnictwie i energetyce

 Liderzy koalicji zapowiedzieli, że mają pomysł na rozwiązanie problemów mieszkaniowych Polaków. Chcą to zrobić poprzez uwolnienie wszystkich terenów z zasobów komunalnych, budowę mieszkań pod wynajem i zagospodarowania tysięcy nieużywanych pustostanów.

Ciekawostką była natomiast propozycja odejście od programu 800+. Zamiast tego Trzecia Droga proponuje stopniowe obniżanie podatku PIT wraz z rosnącą liczbą dzieci. Liderzy koalicji twierdzą, że będzie to skutecznym środkiem w walce z niską dzietnością Polaków.

Istotnym punktem tej części konwencji była zapowiedź inwestycji w ekologiczną energetykę.

- Jeżeli nie będzie taniej zielonej energii, to nie będzie spadku inflacji, to nie będzie inwestycji, to nie będzie niższych rachunków domowych. Musimy to wreszcie zdobyć, uwalniając środki z Krajowego Planu Odbudowy, tworząc realny system prosumencki. Wreszcie doprowadzając do tego, że ja będą mógł kupić lokalnie prąd od farmy wiatrowej czy słonecznej elektrowni, która jest blisko mojego domu - podkreślił Hołownia.

Inne istotne punkty wspólnego programu to m.in. akademiki za złotówkę, obowiązek wydawania środków na zbrojenia w polskich fabrykach czy wsparcie branży transportowej. Postulaty podsumował Władysław Kosiniak-Kamysz na swoim profilu na platformie X (dawniej Twitter).


MB

Źródło zdjęcia: Szymon Hołownia i Włodzimierze Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka