PAP
PAP

Znamy ostateczne wyniki matur. CKE podała terminy następnych

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Ćwierć miliona maturzystów zdawało w tym roku egzamin dojrzałości. Wiemy, jak im poszło A kiedy będą matury w przyszłym roku? Centralna Komisja Egzaminacyjna uchyliła rąbka tajemnicy w tej sprawie.

CKE: Maturę zdało 84,4 proc. absolwentów

W tym roku do matury przystąpiło 253 495 osób. Najpierw Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikował wstępne dane, obejmujące tylko sesję maturalną majową, bez dodatkowej czerwcowej, świadectwo dojrzałości uzyskało 84,4 procent tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. 11,3 procent abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, miało prawo do poprawki pod koniec sierpnia. 

Teraz CKE podała wyniki ostateczne. Maturę zdało 89,3 procent tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Rok wcześniej było ich o 4 proc. mniej. W podsumowaniu uwzględniono wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji głównej, dodatkowej i poprawkowej. W podziale na typy szkół okazuje się że zdobyło 94,6 proc. absolwentów liceów ogólnokształcących oraz 81,5 proc. absolwentów techników i branżowych szkół II stopnia.


Wyniki egzaminu dojrzałości. Najlepiej poszedł język polski

Egzamin pisemny z języka polskiego zdało 97,6 proc. tegorocznych absolwentów, w tym wśród absolwentów liceów - 98,3 proc., a wśród absolwentów techników i absolwentów szkół branżowych II stopnia - 96,5 proc. Egzamin pisemny z matematyki - 90,7 proc., 95,5 proc. absolwentów liceów i 83,5 proc. absolwentów techników i szkół branżowych II stopnia. Egzamin pisemny z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 97,5 proc. 98,4 proc. absolwentów liceów i 96,1 proc. absolwentów techników i szkół branżowych II stopnia. Egzamin ustny z polskiego sukcesem zakończyło 99,4 proc.- 99,6 proc., absolwentów liceów i 99 proc. absolwentów techników i absolwentów szkół branżowych. Ustny z angielskiego zdało 98,5 proc., z czego 99,3 proc. to absolwenci liceów, a 97,2 proc. - absolwenci techników i szkół branżowych II stopnia. Maturzyści, którzy oblali więcej niż jeden przedmiot, mogą poprawiać egzaminy dopiero za rok.

Matury 2024. Harmonogram

W 2024 roku matury pisemne będą trwały od 7 do 24 maja, ustne od 11 do 25 maja. Egzaminy pisemne będę rozpoczynać się o godzinie 9.00 i o 14.00.

Dokładny harmonogram wygląda tak:
7 maja (wtorek) rano - egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego dnia nie będzie żadnego egzaminu po południu.
8 maja (środa) rano - egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy z języka kaszubskiego, z łemkowskiego, łacińskiego i kultury antycznej.
9 maja (czwartek) rano - egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy na poziomie podstawowym z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego.
10 maja (piątek) rano - egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu będą egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
13 maja (poniedziałek) rano to egzaminy z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu będzie egzamin z filozofii.
14 maja (wtorek) rano - egzamin z biologii, a po południu egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
15 maja (środa) rano - egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu – egzaminy z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
16 maja (czwartek) rano będzie egzamin z chemii, po południu egzamin z historii muzyki.
17 maja (piątek) rano - egzamin z geografii, a po południu egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) na poziomie podstawowym.
20 maja (poniedziałek) rano - egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a po południu egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.
21 maja (wtorek) rano - egzamin z historii, po południu egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
22 maja (środa) rano - egzamin z informatyki, po południu z historii sztuki.
23 maja (czwartek) rano - egzamin z fizyki, a po południu egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
24 maja (piątek) będą egzaminy w językach obcych z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii, zdawane przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych.
Ustne egzaminy to 11 dni - 16 maja i 20 - 25 maja.

Dodatkową sesję maturalna dla maturzystów, którzy z losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, zaplanowano od 3 do 17 czerwca: pisemna – 3-17 czerwca, a ustna – 10-12 czerwca.

Wstępne wyniki matur CKE ogłosi 9 lipca, maturzyści też poznają swoje indywidualne wyniki. Egzaminy poprawkowe odbędą się 20-21 sierpnia: 20 sierpnia - egzaminy pisemne, a 22 sierpnia ustne.  Ostateczne wyniki matur, uwzgledniające sesję majową, czerwcową i sierpniową będą znane 10 września.

Tomasz Wypych

Fot. Egzamin maturalny w Szczecinie, zdjęcie podglądowe/PAP, Marcin Bielecki

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo