Krzysztof Bosak. Fot. PAP/Piotr Nowak
Krzysztof Bosak. Fot. PAP/Piotr Nowak

Bosak z kontrowersyjnym pomysłem dla uchodźców z Ukrainy. "Trzeba obciąć socjal"

Redakcja Redakcja Konfederacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 93
Krzysztof Bosak zabrał głos ws. dodatków socjalnych dla ukraińskich uchodźców w Polsce. Zdaniem jednego z liderów Konfederacji, należy obciąć im wszystkie świadczenia, które otrzymują w Polsce. – 800 plus, 300 plus czy kredyty 2 proc. Wszystko co się da – wymieniał.

Bosak ostro o polityce Ukrainy 

W poniedziałek władze w Kijowie poinformowały o złożeniu skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne. We wtorek rzecznik WTO potwierdził w odpowiedzi na pytanie agencji Reutera, że do Organizacji wpłynęła skarga Ukrainy dotycząca zakazu importu żywności z tego kraju. Jak przekazał, z formalnego punktu widzenia jest to wniosek o konsultacje, a zatem pierwszy krok w postępowaniu prawnym.

We wtorek wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zasygnalizował, że w ciągu kilku następnych dni Ukraina wprowadzi embargo na polską cebulę, pomidory, kapustę i jabłka. Na razie Kijów tego nie uczynił. 


Oliwy do ognia dolał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który na forum ONZ oskarżył de facto Polskę o bycie sojusznikiem Rosji. Co w konsekwencji spowodowało wezwaniem na dywanik przez polskie MSZ ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza.

Wszystkie te sytuacje sprawiły, że dość znacząco pogorszyły się stosunki polsko-ukraińskie. I to właśnie o nie został zapytany Krzysztof Bosak w RMF FM.

– Pomaganie Ukrainie nie może doprowadzić do zrujnowania naszych gospodarek, a w takiej sytuacji ustawił nas rząd PiS. Przypomnijmy, że to rząd PiS, ale także Platforma Obywatelska, Lewica i PSL - oni wszyscy adwokatowali za bezwarunkowym otwarciem polskiego rynku na produkty z Ukrainy - dopiero po roku się opamiętali, że to niszczy polską gospodarkę, a strona ukraińska tego nie rozumie - to jest wyraz arogancji niebywałej lub ciężkiego zaćmienia umysłowego z tamtej strony – powiedział. 


"Trzeba obciąć socjal"

Prowadzący Robert Mazurek zapytał więc jednego z liderów Konfederacji o to, jak powinna zachować się strona polska. Bosak przekonywał, że powinniśmy w pierwszej kolejności powinno się obciąć cały "socjal", z którego korzystają w Polsce Ukraińcy. 

– Postulujemy umiarkowanie w polityce wobec Ukrainy i Ukraińców, to znaczy np. obcięcie socjalu dla wszystkich z paszportami ukraińskimi, czyli 800+, 300+ czy kredyty 2 proc. - wszystko co się da - to są rzeczy niebywałe, które powinny zostać natychmiast w Polsce zatrzymane – wyjaśnił. 

MP

Krzysztof Bosak. Fot. PAP/Piotr Nowak

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka