fot. PAP
fot. PAP

Konwencja Trzeciej Drogi. Zaapelowali do katolików, aby nie głosowali na PiS

Redakcja Redakcja Trzecia Droga Obserwuj temat Obserwuj notkę 128
Pomoc dla osób wykluczonych i niepełnosprawnych oraz zakończenie politycznej wojny w Polsce - to główne punkty konwencji programowej Trzeciej Drogi, która odbyła się w sobotę na terenie Kielc. Do zgromadzonych przemówili lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jeden mówił o Mentzenie i konstytucji, drugi o dechrystianizacji Polski.

Kosiniak-Kamysz straszy dechrystianizacją

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że jest to konwencja o osobach z niepełnosprawnością, o polityce społecznej i o Polsce równych szans, ale przy okazji nie zabrakło krytyki politycznych oponentów. Liderzy ugrupowania zwrócili się też z apelem do osób wierzących.

- Chcę powiedzieć ważną rzecz. Najkrótsza droga do dechrystianizacji Polski wiedzie przez PiS - stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz na konwencji Trzeciej Drogi. Prosił wszystkich, dla których ważne są wartości chrześcijańskie, żeby nie głosowali na tę partię.

- Wielu zapomniało słowa ojca świętego Jana Pawła II: "od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej". Dziś się chowają za portretem Karola Wojtyły, żeby przykryć swoje niecne zamiary, nienawiść, swoje oszustwa i swoją obłudę. Nie możemy na to pozwolić, bo to jest też niszczenie naszej tradycji – oświadczył Kosiniak-Kamysz.

- O tym mówił Szymon Hołownia: z Bogiem na ustach, a w sercu nienawiść. Gdzie jest ta realizacja podstawowego przykazania miłości Boga i bliźniego? Gdzie ona się realizuje w polityce publicznej? Polityka to roztropne dbanie o dobro wspólne. A jak wylewają żółć, jak zarazili całą Polskę ciężką chorobą nienawiści, to gdzie jest ta roztropność? To jedno wielkie oszustwo - mówił prezes PSL.

Hołownia przypomina, jak płakał nad konstytucją

Z kolei Szymon Hołownia odniósł się krytycznie do Konfederacji. Stwierdził, że PiS się kończy i nie pomoże mu nawet sojusz z Konfederacją.

- Oczywiście, mogą jeszcze próbować teoretycznie wymęczyć jakiś rząd z kosmitami, którzy wylądowali dzisiaj w katowickim „Spodku” (odbyła się tam konwencja Konfederacji - red.). Ale ja zakładam, że to nie musi się udać. Bo popatrzcie, co się dzieje. Mentzen chlipie – jak ja nad konstytucją – nad tym, że Petru go stalkuje i prześladuje. Na Twittera wrócił Janusz Korwin-Mikke. Protokół 4,7 proc. został odpalony. Czytamy już o spotkaniu fundacji Patriarchatu i o tym, że każdy mężczyzna powinien dbać o swoją kobietę, tak jak dba o piłę mechaniczną czy samochód (...) Słuchajcie, oni się kończą (...) Ja do kolegów ze „Spodka” mam jedno, proste przesłanie: Kochani, my naprawdę wiemy, jak to jest mieć 8, 9 proc. Ale cóż, takie jest życie - podsumował lider Polski 2050.


Liderzy Trzeciej Drogi: Trzeba ratować Polskę

Szymon Hołownia w swoim przemówieniu w Kielcach mówił dużo o potrzebie zakończenia politycznej wojny między PO a PiS.

- Wspólnota, i wolność jest czymś, co nam się wszystkim należy. Musimy zatrzymać tych, którzy doprowadzają do wojny domowej. Mówimy stop nienawiści, hejtowi i chamstwu. Trzeba ratować Polskę - mówili w sobotę w Kielcach liderzy Trzeciej Drogi.

- Dzisiaj mówimy wam: Trzecia Droga jest właśnie dla was wszystkich, bo nie musimy wybierać miedzy wspólnotą a wolnością. I wspólnota, i wolność jest czymś, co nam się wszystkim należy - dodał Hołownia. Apelował do wszystkich, którzy oglądają konwencję, by nabrali nadziei, że wraca normalność.

- Jesteśmy wspaniałym narodem. Wspaniałym społeczeństwem, mamy wielkie serca. Tymczasem ktoś wmówił nam, że jesteśmy małymi, agresywnymi ludźmi, którzy zamykają się przed innymi i z tego robią swoją siłę. To słabość, bo zamknięcie zawsze jest słabością. A człowiek pewny siebie, troskliwy, czuły, wrażliwy, mądry – to człowiek zawsze otwarty. I tacy jesteśmy na Trzeciej Drodze - zapewnił Hołownia. Dodał, że "na naszych oczach kończy się czas wielkich partii, bezwzględnej dominacji partyjnych gigantów".

Lider PSL przyznał rację swojemu koalicjantowi. Powiedział, że bardzo ważne jest zakończenie wewnętrznego konfliktu w Polsce.

- Trzeba Polskę z tego rynsztoka hejtu i nienawiści wyprowadzić. O tym będą te wybory - wyjaśnił lider PSL.

Kosiniak-Kamysz mówił o osobach wykluczonych

Więcej konkretów było w przemówieniu lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. Lider ludowców skupił się na potrzebach osób wykluczonych, m.in. niepełnosprawnych.

- To najpiękniejsza konwencja, to najwspanialsze wydarzenie, to wielkie zwycięstwo tych, którzy przez lata byli często niewidoczni, niezauważani przez systemy państwa i partie - mówił lider ludowców. Dodał, że Trzecia Droga idzie do wyborów po to, żeby zmienić życie osób niepełnosprawnych.

- Asystencja osobista, opieka wytchnieniowa, reforma systemu orzecznictwa, warsztaty terapii zajęciowej, zakłady, które dają szansę na wejście na rynek pracy. Dlaczego to jest tak ważne, aby osoby niepełnoprawne mogły pracować? Bo praca to możliwość uzyskania własnej godności, utrzymania się samemu i czucia się dobrze w naszej ukochanej ojczyźnie - podkreślił Kosiniak-Kamysz.


MB

Fot. Liderzy Trzeciej Drogi w Kielcach. Źródło: PAP/Piotr Polak

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka