źródło: PAP
źródło: PAP

Obsesja Zełenskiego. Amerykanie przerażeni planem prezydenta Ukrainy

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 164
Władze amerykańskie mają być zaniepokojone stanowiskiem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w sprawie kontrofensywy. Tamtejsze media donoszą, że ukraiński przywódca "ma mieć obsesję" na punkcie wyzwolenia Bachmutu. Władze USA mają być tym mocno zaniepokojone.

Zełenski chce odzyskać Bachmut. Za wszelką cenę

O sprawie donosi dzienniki "The New York Times". Przywódca zaatakowanego państwa przedstawił plany na dalszą część kontrofensywy. Jednak dokumenty zaprezentowane przez prezydenta Zełenskiego mają stanowić rozłam między Kijowem a amerykańskimi planistami wojennymi, którzy uważają, że Ukraina powinna bardziej skupić się na działaniach na  południu kraju.

O co dokładnie chodzi? Zełenski chciałby za wszelką cenę zdobyć Bachmut. A to - zdaniem amerykańskich urzędników - może nie być najlepszym pomysłem.

Według dziennikarzy "NYT" część amerykańskich polityków twierdzi, że „walka w Bachmucie stała się czymś w rodzaju obsesji   Zełenskiego i jego dowódców”.


Co dalej z kontrofensywą. Rozdźwięk między Ukrainą a USA

"NYT" podaje, że to nie jedyny zgrzyt między oficjelami USA a władzami ukraińskimi. Wbrew oczekiwaniom zachodnich analityków wojskowych prezydent Zełenski zapowiedział, że Ukraina będzie walczyć całą zimę, bez przerwy w działaniach.

Amerykanie obawiają się jednak, że w miarę jak grunt staje się bardziej miękki i błotnisty, to ukraińskim siłom wkrótce będzie jeszcze trudniej utrzymać postęp kontrofensywy.

Amerykańscy dowódcy mieli naciskać na Ukrainę do podjęcia wysiłków w celu wyzwolenia Melitopola. Zdaniem autorów artykułu w "NYT" szanse na to są jednak coraz mniejsze.

Gorsze relacje Ukrainy z Polską

Czy obsesja Zełenskiego na punkcie Bachmutu pogorszy relację Ukrainy z USA? Tego jeszcze nie wiadomo. Przypomnijmy jednak, że w ostatnich tygodniach gęstnieje atmosfera w stosunkach polsko-ukraińskich.

Zełenski między słowami miał nazwać Polskę "pomocnikiem moskiewskiego aktora".

- Otworzyliśmy tymczasowy morski korytarz eksportowy. Pracujemy nad zachowaniem dróg lądowych. Niepokojące jest to, że niektórzy w Europie odgrywają solidarność w teatrze politycznym, zamieniając ziarno w thriller. Może się wydawać, że odgrywają swoje własne role. W rzeczywistości pomagają przygotować scenę dla moskiewskiego aktora - napisał Wołodymyr Zełenski, który podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ nie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Więcej o tzw. kryzysie zbożowym przeczytasz tutaj:


MB

Fot. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Źródło: PAP/PA Sean Kilpatrick

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka