źródło: Pixabay
źródło: Pixabay

Pierwsza Polka w historii została biskupem. Jest mężatką

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 128
Historyczne wydarzenie w brytyjskim kościele luterańskim. Polka Paulina Hławiczka-Trotman została w sobotę wybrana na biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii (LCiGB). Jest ona pierwszą Polką na świecie, która została biskupem luterańskim i pierwszą polską kobietą-biskupem protestanckim w ogóle.

Polka została biskupem. Historyczne wydarzenie

Ksiądz radca Paulina Hławiczka-Trotman została w sobotę wybrana na biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii (LCiGB). Jak poinformował portal ekumenizm.pl, jest ona pierwszą Polką na świecie, która została wybrana biskupem luterańskim i pierwszą polską kobietą-biskupem protestanckim w ogóle.

"Gratulacje dla ks. Pauliny Hławiczki-Trotman z powodu wyboru na kolejnego biskupa LCiGB podczas dzisiejszego synodu! Życzymy jej Bożego prowadzenia i wszystkiego najlepszego w tej ważnej roli" - napisano na profilu Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii na Facebooku.


Wybór nowego biskupa odbył się w sobotę podczas sesji nadzwyczajnej Synodu LCiGB. Kontrkandydatem Polki był wielebny Mark Hardy.

Nowa biskup jest śpiewaczką. Jej mężem jest pastor

Portal ekumenizm.pl podaje, że ks. radca Paulina Hławiczka-Trotman pochodzi z Ustronia na Śląsku Cieszyńskim i jest absolwentką Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Na duchowną luterańską została ordynowana w Anglii w 2014 roku przez szwedzkiego biskupa Martina Linda, gdyż wówczas Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie ordynował kobiet, co zmieniło się dopiero w 2022 roku.

Ks. Hławiczka jest nie tylko członkinią konsystorza LCiGB, lecz także proboszczką parafii luterańskich w Nottingham i Cork. Opiekuje się też luteranami w Londynie i innych miastach. Na mocy Ugody z Porvoo posiada licencję kapłańską w Diecezji Southwell i Nottingham Kościoła Anglii, na terenie której odprawia również nabożeństwa anglikańskie.

Nowa biskup jest także koncertującą śpiewaczką. Jej mężem jest pastor Arlington Trotman, duchowny Kościoła Metodystycznego w Wielkiej Brytanii.

Konsekracja biskupia ks. Pauliny Hławiczki-Trotman odbędzie się 20 stycznia 2024 roku w kościele luterańskim w Liverpoolu. Luterański Kościół w Wielkiej Brytanii jest jednym z najmniejszych Kościołów luterańskich na świecie i jednym z najmniejszych Kościołów chrześcijańskich w Wielkiej Brytanii.

MB

Fot. Kanwa kościoła luterańskiego. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj128 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo