Scholz mówił o ewentualnych nieprawidłowościach w Polsce. Ostra odpowiedź MSZ

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 95
Olaf Scholz ocenił w weekend na spotkaniu z wyborcami, że wzrasta napływ imigrantów do Europy i Niemiec. W tym kontekście mówił o "ewentualnych nieprawidłowościach w wydawaniu wiz w Polsce". Według szefa MSZ Zbigniewa Raua, takie wypowiedzi naruszają "zasady suwerennej równości państw".

Sobotni wiec Olafa Scholza w Norymberdze w dużej części poświęcony był tematyce imigracji. Kanclerz zapewnił wyborców SPD, że rząd wzmacnia ochronę na granicach, bo problem jest poważny. W jego przekonaniu każdy nielegalny imigrantów bez stosownych dokumentów powinien być deportowany do kraju swojego pochodzenia. - Do Europy i Niemiec przybywa wiele osób, a liczba ta dramatycznie wzrosła - oświadczył Scholz. 


Scholz o Polsce

W pewnym momencie zajął się kwestią afery wizowej w Polsce. - Nie chciałbym, żeby Polska po prostu machnęła ręką. Będziemy potem dalej dyskutować na temat naszej polityki azylowej. (...) Każdy, kto przyjeżdża do Polski, jest tam rejestrowany i tam przechodzi procedurę azylową, zamiast wiz, które w jakiś sposób były udzielane za pieniądze, pogłębiając problem - podał. 

Wystąpienie Scholza oburzyło Zbigniewa Raua. - Ostatnie oświadczenie kanclerza Niemiec Olafa Scholza narusza zasady suwerennej równości państw, stanowiącą fundament dobrosąsiedzkich stosunków i przyjaznej współpracy z Polską, zadeklarowanej przez rząd Republiki Federalnej Niemiec w traktacie z Polską z 1991 roku - odparł szef MSZ.  


"Ingerencja w sprawy Polski"

- Kompetencje kanclerza Niemiec w sposób oczywisty nie dotyczą toczących się w Polsce postępowań. Oświadczenia w tej sprawie wskazują na próbę ingerencji we wewnętrzne sprawy Państwa Polskiego i toczącą się kampanie wyborczą w Polsce. W imię dobrych stosunków dwustronnych apeluję do kanclerza Niemiec o respektowania suwerenności Polski i powstrzymanie się od oświadczeń szkodzących naszym wzajemnym relacjom - dodał Rau. Opozycja od kilku tygodni domaga się dymisji ministra spraw zagranicznych w związku z zatrzymaniami CBA i procederem wizowym. 


Fot. Olaf Scholz/Twitter 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka