Kampania wyborcza do parlamentu 2023. Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński (C) podczas konwencji wojewódzkiej partii, 24 bm. w Gdyni. (sko) PAP/Adam Warżawa
Kampania wyborcza do parlamentu 2023. Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński (C) podczas konwencji wojewódzkiej partii, 24 bm. w Gdyni. (sko) PAP/Adam Warżawa

Dwa sondaże, jeden wynik. PiS idzie jak po swoje, fatalna forma Konfederacji

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 77
Z najnowszego badania Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" wynika, że przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad Koalicją Obywatelską rośnie. Jednocześnie znaczący spadek poparcia odnotowała Konfederacja, a na trzecie miejsce awansowała Trzecia Droga.

Sondaż Pollster dla "Super Expressu": rośnie poparcie PiS

Aktualne poparcie dla partii politycznych wynikające z sondażu opublikował w mediach społecznościowych Hubert Biskupski, zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu". Z badania Pollster wynika, że na Zjednoczoną Prawicę (PiS, Suwerenna Polska i Partia Republikanów) chce głosować 36,76 proc. głosów (wzrost o 1,17 pkt proc.). Drugie miejsce okupuje Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni) z poparciem 30,44 proc. (wzrost o 0,09 pkt proc.). Na podium uplasowała się Trzecia Droga - koalicja Polski 2050 z Polskim Stronnictwem Ludowym. Sojusz partii Szymona Hołowni i Władysława Kosiniak-Kamysza może liczyć 9,81 proc. ankietowanych. W stosunku do badania pracowni z sierpnia jest to spadek o 0,9 pkt proc. 


Na czwartym miejscu uplasowała się Lewica, która zanotowała wzrost poparcia o 0,83 pkt proc. i aktualnie wynosi 9,72 proc. Problem ma za to Konfederacja, która znów traci. Partia pod przywództwem Sławomira Mentzena pożegnała się z podium już lipcu, a teraz znajduje się na piątym miejscu z poparciem 8,67 proc. (spadek o 1,73 pkt proc.).


Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 21-22 września metodą CAWI na próbie 1011 dorosłych Polaków. Maksymalny błąd w badaniu to 3 proc.

Sondaż Estymatora dla DoRzeczy.pl: 37,3 proc. respondentów za Zjednoczoną Prawicą

Pracownia Estymator przeprowadziła dla portalu DoRzeczy.pl sondaż, w którym zadano Polakom pytanie: Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?

Badanie nie przynosi większych zmian w stosunku do poprzedniego sondażu. Zyskały niemal wszystkie partie. Spadek notowań zaliczyły za to Konfederacja oraz Nowa Lewica. Ogółem w Sejmie znalazłoby się 5 ugrupowań.

Najwięcej wskazań zdobyła Zjednoczona Prawica. Na obóz władzy chce głosować 37,3 proc. respondentów. Oznacza to wzrost o 0,7 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem Estymatora.

Druga Koalicja Obywatelska zgromadziła poparcie w wysokości 29,8 proc. To wzrost o 0,4 pkt. proc. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów (spadek o 0,8 pkt. proc.).

Dalej znalazły się Trzecia Droga oraz Nowa Lewica. Koalicja Polski 2050 oraz PSL zgromadziła 9,9 proc. poparcia (wzrost o 0,5 pkt. proc.). Z kolei lewica zanotowała spadek o 0,5 pkt. proc. i z wynikiem 8,5 proc. zajęła ostatnie miejsce w zestawieniu.

Na Bezpartyjnych Samorządowców chce głosować 3,7 proc. ankietowanych (wzrost o 0,1 pkt. proc.). Inne partie uzyskały łącznie 0,2 proc. poparcia.

Estymator dokonał także przeliczenia sondażowych wyników na liczbę mandatów w Sejmie. Wynika z niego, że Zjednoczona Prawica, która zdobyłaby 204 mandaty nie mogłaby stworzyć samodzielnego rządu.

Koalicja Obywatelska wprowadziłaby do Sejmu 147 przedstawicieli, a Konfederacja - 42. Trzecia Droga miałaby 38 posłów, a Nowa Lewica - 28. Jeden mandat przypadłby innemu ugrupowaniu.

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 59 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 22-23 września 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1054 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

SW

Kampania wyborcza do parlamentu 2023. Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński (C) podczas konwencji wojewódzkiej partii, 24 bm. w Gdyni. (sko) PAP/Adam Warżawa

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka