fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Kanclerz Niemiec znowu atakuje Polskę. Dosadna odpowiedź wiceministra

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz po raz kolejny krytycznie wypowiedział się o Polsce. Niemiecki polityk tłumaczył decyzję o wszczęciu wzmożonych kontroli na granicach i mówi o "skandalu wizowym" w naszym kraju. Do jego słów odniósł się Stanisław Żaryn, zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych.

Scholz krytycznie o Polsce. Mówi o "skandalu wizowym"

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz  ponownie skrytykował polski rząd w związku z aferą wizową. Polity tłumaczył się z decyzji o wprowadzeniu kontroli na przejściach granicznych z Polską.

Szef niemieckiego rządu w rozmowie z ARD, stwierdził, że decyzja o kontrolach na granicy była koniecznością. Uzasadnił to stwierdzeniem, że: "nie może być tak, że w Polsce dochodzi do wielkiego skandalu wizowego, że bardzo wiele wiz najwyraźniej wydano za pieniądze i są obawy, że wielu z tych, którzy otrzymali te wizy, udało się potem do Niemiec".

Scholz uważa, że niedopuszczalne jest, by polskie władze nie rejestrowały przybywających do Polski migrantów, nie poddawały ich procedurze azylowej, tylko "przepuszczały" ich dalej do Niemiec. Kanclerz udzielił kilku podobnych wywiadów dla niemieckich mediów, w których wypowiada się w podobnym tonie.


Stanisław Żaryn odpowiada. "To jakaś aberracja"

Do słów niemieckiego polityka odniósł się zastępca ministra-koordynatora służ specjalnych Stanisław Żaryn. Stwierdził on, że nasi sąsiedzi obwiniają nas za własne problemy migracyjne.

- Kanclerz Niemiec znów atakuje Polskę przekonując, że problemy migracyjne Niemiec wynikają z działań władz RP. To jakaś aberracja. Sytuacja polityczna w RFN musi być bardzo poważna, skoro Berlin szuka kozła ofiarnego, a sam przyczynił się do kryzysu migracyjnego w Europie - napisał Żaryn na platformie X (dawniej Twitter).

Do wypowiedzi Scholza odniosła się też europosłanka Beata Szydło. "Niemieckie statki zwożą tysiącami migrantów do Europy, cała akcja jest finansowana wprost z budżetu Niemiec, a tymczasem kanclerz Scholz powiedział dziś, że nie wie skąd mu się biorą w Niemczech migranci" – napisała Szydło na portalu X.

"Przecież niemieckie media podają oficjalne niemieckie statystyki, że przez 3 lata było tylko 1200 przypadków, gdy ktoś z polską wizą ubiegał się o azyl w Niemczech" - odpowiedział jej Żaryn.

Kanclerz Niemiec już krytykował Polski rząd za wizy

To nie pierwsza wypowiedź szefa niemieckiego rządu na temat skandalu wizowego w Polsce.

Olaf Scholz ocenił tydzień temu na spotkaniu z wyborcami, że wzrasta napływ imigrantów do Europy i Niemiec. W tym kontekście mówił o "ewentualnych nieprawidłowościach w wydawaniu wiz w Polsce".

Więcej przeczytasz o tym tutaj:


MB

Fot. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Źródło: PAP/EPA/Clemens Bilan

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka