fot. Pixabay.com
fot. Pixabay.com

Unia Europejska wprowadzi nowy podatek. Opłata uderzy w kierowców

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Złe wiadomości dla kierowców. Od 2024 roku właścicieli aut napędzanych na benzynę lub diesla obowiązywać będzie nowy podatek. Na razie będzie to opłata jednorazowa, ale już od 2026 roku będzie to coroczna danina.

Nowy podatek dla właścicieli aut. UE zdecydowała

O sprawie donosi "Rzeczpospolita". Nowy podatek ma zniechęcić kierowców do posiadania aut ze starymi normami spalin. Może on być szczególnie dotkliwy dla Polaków.

"Mamy najstarszą flotę aut w UE. 41 proc. samochodów w Polsce ma ponad 20 lat" - przypomina"Rz".

Dlaczego to tak duży problem dla naszych rodaków? Według wstępnych ustaleń pod uwagę będą brane rok produkcji samochodu, tym samym spełniane normy Emisji spalin - stopień emisji dwutlenku węgla (CO2) oraz stopień emisji tlenków azotu (NOx).

Gazeta zaznacza jednak, że nie wiadomo jeszcze ile będzie wynosiła dokładna wartość podatku. Z podatku będą zwolnione pojazdy wojskowe i zabytkowe.

Jednorazowy podatek trzeba będzie zapłacić już pod koniec 2024 roku.


Polska miała nie przyjąć podatku. Zdecydował fundusz odbudowy

Wprowadzenie takiego podatku było niezbędne, żeby UE przyznała Polsce środki z tytułu Krajowego Planu Odbudowy.

Przypomnijmy jednak, że rząd deklarował nieprzyjęcie nowego podatku do polskiego porządku prawnego. - W związku z KPO nie planujemy żadnych nowych podatków dla posiadaczy aut spalinowych - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w opublikowanej w lipcu rozmowie z polskatimes.pl.

"Rok temu polski rząd zaprzeczał, że wprowadzi jakiekolwiek dodatkowe opłaty, ale po podpisaniu 25 listopada 2022 r. kamieni milowych jest pewne, że ustawa podatkowa zostanie wprowadzona w życie wbrew zapowiedziom" - zwróciła uwagę Rzeczpospolita.

MB

Fot. Samochód na stacji paliw. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka