Trzęsienie ziemi, które odczuli mieszkańcy Polski. Służby w gotowości

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
W poniedziałek wieczorem doszło do trzęsienia ziemi na Słowacji, niedaleko granicy z Polską. Było tak silne, że odczuli je mieszkańcy podkarpackich miast. - Rozmawiałem na ten temat z wojewodą małopolskim i poleciłem zwiększenie gotowości służb - przekazał premier Mateusz Morawiecki.

Do wstrząsu o magnitudzie 5,1 doszło w poniedziałek wieczorem na granicy polsko-słowackiej, niedaleko Humennego. Trzęsienie ziemi we wschodniej Słowacji trwało niecałą minutę. Epicentrum znajdowało się na głębokości około 10 kilometrów.

Dyżurny ratownik bieszczadzkiej grupy GOPR Grzegorz Mołczan, trzęsienie zarejestrował sejsmograf umieszczony w Obserwatorium Astronomicznym w miejscowości Kołomice na Słowacji.  


Wibracje w Sanoku i Krośnie 

Trzęsienie ziemi odczuli m.in. mieszkańcy podkarpackich miast. Lokalne media informują o Cisnej, Sanoku czy Krośnie. O odczuwalnych wstrząsach poinformowali strażaków przed godz. 21 mieszkańcy Rzeszowa i Przemyśla.

"Zgłoszenie dotyczyło trzech budynków wielorodzinnych. W Rzeszowie przy ul. Granicznej i al. Armii Krajowej, natomiast w Przemyślu przy ul. Bielskiego. Strażacy sprawdzali budynki, nie stwierdzili w nich żadnych uszkodzeń, nie było ewakuacji mieszkańców" – przekazał bryg. Marcin Betleja, rzecznik podkarpackich strażaków. W Rzeszowie, wstrząsy w bloku przy ul. Granicznej były odczuwalne na czwartym i dziewiątym piętrze. 

Wstrząsy odczuli też mieszkańcy Sądecczyzny, a nawet niektórych regionów Śląska - w Jaworznie i Mysłowicach. 

- Dzisiejsze trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,0 na Słowacji zarejestrowane przez sejsmometr zainstalowany w podkarpackiej miejscowości Kalwaria Pacławska. To był silny wstrząs; odczuli go mieszkańcy południowej i południowo-wschodniej Polski, m.in. Krakowa, Katowic, Lublina, Rzeszowa czy Nowego Sącza. Na Słowacji, w pobliżu epicentrum, odnotowano przerwy w dostawie prądu. Nie można również wykluczyć szkód w postaci np. oderwanej elewacji czy pęknięć na ścianach - poinformowała strona "Kataklizmy w Polsce i na świecie". 


Komunikat Morawieckiego

- Dziś wieczorem na Słowacji doszło do trzęsienia ziemi. Było ono odczuwalne także w Polsce. Rozmawiałem na ten temat z wojewodą małopolskim i poleciłem zwiększenie gotowości służb - napisał w poniedziałek wieczorem premier Mateusz Morawiecki. 


GW

Fot. Screen korso24.pl

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka