fot. PAP
fot. PAP

Rośnie zainteresowanie lotniskiem w Radomiu. Kolejna "klątwa" zdjęta

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Od 13 grudnia br. Wizz Air zainauguruje połącznie z radomskiego lotniska do Larnaki na Cyprze - poinformowała we wtorek węgierska linia lotnicza. Loty będą realizowane dwa razy w tygodniu - w środy i w soboty.

Z Radomia do Larnaki. Nowe połączenie Wizz Air

Linia lotnicza podkreśla, że położona nad brzegiem Morza Śródziemnego Larnaka to miejsce, które "łączy bogatą historię, wspaniałe krajobrazy i nowoczesny urok".

Według cytowanego w komunikacie prezesa Polskich Portów Lotniczych Stanisława Wojtery nowa trasa, którą obsługiwać będzie Wizz Air, to dobra wiadomość dla Lotniska Warszawa-Radom i pasażerów.

- Jestem przekonany, że połączenie naszego partnera zyska popularność, a nasza baza pasażerska będzie dynamicznie rosła. W krótkim czasie od otwarcia pobiliśmy zbiorczy wynik z kilku lat działalności starego portu. To dowód, że Lotnisko Warszawa-Radom już osiągnęło sukces i na trwałe wpisało się na mapę lotniczej Polski - podkreślił prezes PPL.

Wizz Air obsługuje flotę ok. 180 samolotów Airbus A320 i A321. Z Polski oferuje trasy do 27 krajów. Przewoźnik jest notowany na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych pod oznaczeniem WIZZ.


"Klątwa" w Radomiu

- Mało kto wierzył, że ta inwestycja w ogóle zostanie dokończona. (...) To jest dla mnie dowód na to, że zdejmujemy klątwę z Radomia, która na to miasto po 1976 roku rzucili komuniści - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas oficjalnego otwarcia lotniska Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku w kwietniu tego roku.

Ale "klątwa" jeszcze chwilę trwała, ponieważ na lotnisku dla tanich linii nie latała żadna z tanich linii. Lotnisko obsługiwało dwie trasy LOT-u (do Paryża i Rzymu) oraz jedno czarterowe połączenie Skyline Express do Szarm el-Szejk w Egipcie dla biura Anex Tour. Te rejsy wystartują 30 października, raz w tygodniu w poniedziałki.

- Lotnisko w Radomiu już wyprzedziło dwa regionalne lotniska i rozpędzamy się. Decyzja Wizz Aira otwiera drogę innym. Wszyscy będą się temu przyglądać i z zazdrością słuchać informacji, że lotnisko w Radomiu to najlepiej oceniane lotnisko przez pasażerów - przekonywał w Radomiu poseł PiS Marek Suski.

Jak informowało w październiku br. Lotnisko Warszawa-Radom, od momentu otwarcia pod koniec kwietnia obsłużyło ponad 85 tys. podróżnych. Z badań PPL wynikało, że najczęściej z radomskiego lotniska korzystali mieszkańcy Radomia oraz Warszawy.

Na koniec 2023 r. PPL spodziewa się 100 tys. pasażerów, a w przyszłym roku planuje podwoić ten wynik.

MB

Fot. Lotnisko w Radomiu. Źródło: PAP/Piotr Polak

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka