Gen. Tomasz Piotrowski. Fot. YouTube/TVP Info, Wikipedia
Gen. Tomasz Piotrowski. Fot. YouTube/TVP Info, Wikipedia

Zawierucha w polskiej armii. Najważniejsi dowódcy składają dymisje

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 355
Jak ustaliła "Rzeczpospolita", swoją dymisję z najwyższych stanowisk dowódczych w polskich Siłach Zbrojnych złożyli: szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i gen. Tomasz Piotrowski Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych. Może to być pokłosie afery w związku z rakietą, która spadła na terytorium Polski.

Dymisja na najwyższych stanowiskach 

"Trzęsienie ziemi na najwyższych stanowiskach dowódczych w polskich Siłach Zbrojnych. Dymisję złożyli szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i gen. Tomasz Piotrowski Dowódca Operacyjny" – informuje "Rzeczpospolita". 

Jak dodaje portal gazety, wnioski o dymisję obydwu dowódców trafiły wczoraj do Kancelarii Prezydenta. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego nie odpowiedziało na pytania "Rzeczpospolitej". 

"Potwierdzam, że gen. Rajmund Andrzejczak zrezygnował w poniedziałek ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego" – powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Sztabu Generalnego płk. Joanna Klejszmit.


Konflikt o rakietę pod Bydgoszczą 

Decyzja może mieć związek ze znalezioną rosyjską rakietą pod Bydgoszczą. Wówczas szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że procedury i mechanizmy reagowania ws. obiektu zadziałały prawidłowo do poziomu dowódcy operacyjnego (gen. Piotrowski), który nie poinformował go, ani odpowiednich służb o obiekcie, który pojawił się w polskiej przestrzeni powietrznej.

Błaszczak sugerował wówczas, że Piotrowski powinien zostać odwołany, ale prezydent Andrzej Duda, który podejmuje decyzje kadrowe w sprawie czołowych dowódców Sił Zbrojnych, nie był skłonny do tak ostrych działań. Piotrowski nagrał później filmik w mediach społecznościowych, apelując o jedność w obliczu zagrożenia na wschodzie. 

W całej sytuacji gen. Rajmund Andrzejczak wsparł Piotrowskiego. Stąd też miał pojawić się spór między generałami a ministrem Błaszczakiem. "Rzeczpospolita" informuje, że "marginalizowana była rola Dowództwa Operacyjnego. Minister omijał tę strukturę funkcjonowania Sił Zbrojnych i kierował zadania bezpośrednio do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych". 

Gen. Rajmund Andrzejczak pełni funkcję szefa Sztabu Generalnego WP od 2018 roku; wtedy też postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy został wskazany jako osoba przewidziana do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych, wyznaczanego na czas wojny. Wcześniej dowodził m.in. 16. Dywizją Zmechanizowaną. Brał udział w misjach w Iraku i Afganistanie.

MP

Gen. Tomasz Piotrowski. Fot. YouTube/TVP Info, Wikipedia 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo