na zdjęciu: Stuart K.-B., znany jako Stuu. źródło: Policja/Twitter
na zdjęciu: Stuart K.-B., znany jako Stuu. źródło: Policja/Twitter

Pandora Gate. Brytyjskie służby zatrzymały youtubera Stuu podejrzanego o pedofilię

Redakcja Redakcja Pedofilia Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Główny podejrzany w Pandora Gate Stuart K.-B., znany jako Stuu, został zatrzymany na podstawie polskiego listu gończego w Wielkiej Brytanii. Warszawska prokuratura już podjęła działania ws. przekazania youtubera polskim organom - poinformował w sobotę szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Pandora Gate. Stuu zatrzymany przez służby w Wielkiej Brytanii

O zatrzymaniu youtubera Zbigniew Ziobro poinformował w sobotę na platformie X (d. Twitter). "Główny podejrzany w #pandoragate Stuart K.-B., znany jako Stuu, został zatrzymany na podstawie polskiego listu gończego w Wielkiej Brytanii. Warszawska prokuratura już podjęła działania zmierzające do przekazania youtubera polskim organom ścigania" - napisał.

"Za czyny o charakterze seksualnym na szkodę małoletnich grozi mu do 15 lat więzienia" - zaznaczył. "Dziękuję wiceministrowi Piotrowi Cieplusze za zainicjowanie działań prokuratury, a prokuratorom za szybkie postępowanie. Ochrona dzieci to bezwzględny priorytet!" - dodał szef MS.

Informację o zatrzymaniu Stuarta K.-B. podała również polska policja na Twitterze. "Poszukiwany od wczoraj listem gończym youtuber Stuart B. +Stuu+ dzięki ścisłej współpracy i przekazanym informacjom przez policjantów Biura Międzynarodowej Współpracy Policji i Oficera Łącznikowego polskiej policji został dzisiaj zatrzymany przez policjantów brytyjskich" - czytamy.

"Oficer Łącznikowy polskiej policji w Wielkiej Brytanii oraz policjanci Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji cały czas byli w kontakcie z policjantami w Wielkiej Brytanii wskazując miejsce pobytu Stuu. Wydany wczoraj list gończy umożliwił zatrzymanie go" - dodano we wpisie.


Sąd zgodził się na areszt 

Wiceszef MS Piotr Cieplucha informował w piątek, że sąd wydał zgodę na tymczasowe aresztowanie youtubera. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wystąpiła w piątek do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o areszt tymczasowy wobec influencera.

O aferze nazywanej Pandora Gate informowano w ub. tygodniu po emisji filmu Sylwestra Wardęgi o możliwych kontaktach pedofilskich m.in. niektórych znanych polskich celebrytów ze środowiska internetowego.

Wówczas wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha o możliwości popełnienia czynów zabronionych o charakterze pedofilskim zawiadomił Prokuraturę Krajową.

W środę Cieplucha informował o przesłuchiwaniu świadków w tej sprawie. "Przekazują informacje o ogromnej skali przerażającego procederu seksualnego wykorzystywania nieletnich w środowisku youtuberów. Pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców jest jedynie kwestią czasu - mówił wiceminister sprawiedliwości dodając, że w Warszawie i Szczecinie przeszukano mieszkania, gdzie znaleziono kilkadziesiąt urządzeń z danymi elektronicznymi, m.in. z treściami komunikatorów społecznych oraz komputery, laptopy, telefony, twarde dyski i nośniki zewnętrzne.

W czwartek w mediach pojawiły się informacje o tym, że jeden z YouTuberów związanych z Pandora Gate został zatrzymany w Wielkiej Brytanii a później w internetowej przestrzeni publicznej krążyły pogłoski o jego pobiciu.

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo