Niepokojący komunikat USA do obywateli. Szykują się do ataków

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Departament Stanu USA wydał ostrzeżenie do wszystkich amerykańskich obywateli, przebywającymi poza granicami Stanów Zjednoczonych. Władze obawiają się ataków terrorystycznych w związku z wojną Izraela z Hamasem.

Niepokojący alert z USA 

"W związku ze zwiększonymi napięciami w różnych miejscach świata, potencjałem do ataków terrorystycznych, demonstracji lub gwałtownych działań przeciwko obywatelom i interesom USA, Departament Stanu radzi obywatelom USA za granicą, by zachowali szczególną ostrożność" - podano w komunikacie dla obywateli USA. Poza tym, alerty wysłano do Amerykanów, przebywających w Izraelu i Palestynie. Chodzi o zachowanie maksymalnej ostrożności, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie może dojść do ataków. 


Ambasada Stanów Zjednoczonych w Bejrucie prosi, by obywatele amerykańscy opuścili kraj tak szybko, jak to możliwe - gdy jeszcze można z Libanu wylecieć lotami komercyjnymi. Jak przypomina CNN, ostatni raz takie ostrzeżenie dla Amerykanów pojawiło się w  sierpniu 2022 r., gdy zabito przywódcę Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego. Wtedy Departament Stanu twierdził, iż "zwolennicy Al-Kaidy lub powiązanych z nią organizacji terrorystycznych mogą próbować atakować obiekty, personel lub obywateli USA". 

Może być jeszcze gorzej

- Wojna Izraelu z Hamasem przewyższa wszystko, co widziałem wcześniej, a konflikt może się jeszcze pogorszyć - powiedział CNN były urzędnik, który przez 30 lat pracował w Departamencie Stanu, Todd Brown. Jak dodał, ataki mogą rozlać się poza Bliski Wschód na Europę, gdzie żyją społeczności muzułmańskie i żydowskie. Brown odradzałby nawet Amerykanom podróżowanie do europejskich stolic w najbliższym czasie. 

Prokurator generalny USA Merrick Garland podkreślił w czwartek, że w ostatnich dniach jest dużo więcej informacji o groźbach wobec społeczności żydowskich i muzułmańskich, żyjących w USA. 


Fot. Protest w Nowym Jorku przeciwko atakom Hamasu na Izrael/PAP

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka