fot. PAP
fot. PAP

Tusk obniży podatki przedsiębiorcom. Poznaliśmy szczegóły planu

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 126
Lider KO Donald Tusk chce dać prezent informatykom. Chodzi o podatki, która płaci ta grupa zawodowa. Zdaniem polityków KO specjaliści od IT płacą zawyżone podatki, a wynika to z nastawienia urzędów skarbowych.

Politycy KO: Urzędy skarbowe krzywdzą informatyków

Donald Tusk zapowiedział obniżki podatków dla informatyków już klika dni temu. Teraz jednak poznaliśmy dokładniejsze szczegóły tego planu.

- Powszechne powinno być płacenie przez przedsiębiorców z branży IT 8,5-proc. ryczałtu. To, co się obecnie dzieje, gdzie każdą czynność podciąga się pod oprogramowanie i tym samym wydaje się decyzje o płacenie większej daniny, jest nieuprawnione - powiedział Wyborczej.biz anonimowy informator z KO.

Polityk stwierdził, że jego partia po dojściu do władzy zadba o zmianę tych interpretacji podatkowych.

- Nie możemy dopuścić, aby najbardziej cenni i innowacyjni pracownicy wyjeżdżali z kraju i pracowali dla zagranicznych firm. Musimy ich zatrzymać w kraju i temu będą służyć zmiany podatkowe - argumentował konieczność zmian anonimowy polityk KO.


Wróci "stara" składka zdrowotna. Będzie ryczałtowana

Ale to nie jedyna zmiana, którą chcą przeprowadzić politycy KO. Serwis ekonomiczny donosi, że nowi koalicjanci są dogadani w sprawie powrotu do ryczałtowanej składki zdrowotnej. Takiej, jaka obowiązywała przed Polskim Ładem.Zmiany mają przynieść korzyść wszystkim przedsiębiorcom.

Z wyliczeń ekspertów, z którymi rozmawiała Wyborcza.biz wynika, że informatyk na ryczałcie, którego roczne przychody wynoszą do 60 tys. zł, zyskałby na zmianach ok. 300 zł miesięcznie.

KO obiecuje: Koniec z nadgorliwymi kontrolami

Koalicja Obywatelska, obiecywała podczas kampanii wyborczej, że kontrole fiskusa w przypadku przedsiębiorców zostaną poważnie ograniczone. Tą obietnicę podtrzymuje reprezentujący tą formację polityk.

- Koniec z niekończącymi się kontrolami w przedsiębiorstwach. Przedsiębiorcy chcą pracować, bo są lokomotywą polskiej gospodarki, a nie potencjalnymi przestępcami - powiedział Wyborczej.biz Adam Szłapka.

Jak zmniejszyć liczbę kontroli? Członkowie KO uważają, że należy ujednolicić przepisy o autorskich kosztach uzyskania przychodu.

MB

Fot. Donald Tusk. Źródło: PAP/Łukasz Gągulski

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka