Strefa Gazy. Fot. EPA/MOHAMMED SABER
Strefa Gazy. Fot. EPA/MOHAMMED SABER

Izrael zabił ważnego dowódcę Hamasu. Odpowiadał za duże ładunki wybuchowe

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Siły izraelskie poinformowały, że w nocnym nalocie w Strefie Gazy zabiły dowódcę batalionu Zachodni Chan Younis Hamasu, Madhata Mubashera. Bojownik brał m.in. udział w atakach snajperskich i odpowiedzialny był za duże ładunki wybuchowe.

Nie żyje ważny dowódca Hamasu 

"IDF i Shin Bet zabiły Midhata Mabashera, dowódcę batalionu Zachodni Chan Younis Hamasu. Brał on udział w atakach snajperskich i był odpowiedzialny za duże ładunki wybuchowe użyte przeciwko siłom IDF i izraelskim miastom” – poinformował rzecznik izraelskich sił zbrojnych Daniel Hagari. 

Dodał również, że IDF w ciągu ostatniego dnia zaatakowały ponad 250 celów organizacji terrorystycznej Hamas w Strefie Gazy - wśród nich m.in. tunele, gdzie znajdowali się bojownicy. 


Rakiety spadły na Egipt 

W piątek na dwa egipskie ośrodki nad Morzem Czerwonym - Tabę i Nuweibę spadły pociski niewiadomego pochodzenia. W tej pierwszej miejscowości 6 osób odniosło obrażenia. Oba popularne turystyczne miasta położone są na półwyspie Synaj. Uderzenia mogą mieć związek ze starciami toczącymi się w rejonie Izraela i Strefy Gazy, podała agencja Reutera.

Izraelskie wojsko oświadczyło, że jest świadome incydentu związanego z bezpieczeństwem poza swoimi granicami. „W rejonie Morza Czerwonego zauważono zagrożenie powietrzne. Wydaje się nam, że pocisk, który uderzył w Egipcie, był związany z tym zagrożeniem" - powiedział rzecznik armii izraelskiej, dodając, że „Izrael będzie współpracował z Egiptem i Stanami Zjednoczonymi oraz wzmocni regionalną obronę przed zagrożeniami z regionu Morza Czerwonego”.

Egipt jest narażony na efekty konfliktu, który wybuchł po ataku Hamasu na Izrael 7 października i późniejszym bombardowaniu Strefy Gazy. W ubiegły weekend kilku egipskich funkcjonariuszy straży granicznej zostało rannych po przypadkowym trafieniu fragmentami pocisku z izraelskiego czołgu. W środę Hamas oświadczył, że wystrzelił rakietę w izraelskie miasto Eliat, sąsiadujące z Tabą. Również w zeszłym tygodniu amia USA poinformowała o przechwyceniu pocisków wystrzelonych w stronę Izraela przez Huti, wspieraną przez Iran grupę z Jemenu.

MP

Strefa Gazy. Fot. EPA/MOHAMMED SABER

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka