Pies na spacerze. Fot CC0
Pies na spacerze. Fot CC0

Trwa specjalna akcja na Mazowszu. Mieszkańcy powinni zachować szczególną ostrożność

Redakcja Redakcja Zwierzęta Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Na terenie Mazowsza od 4 do 15 listopada trwa jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Właściciele psów oraz kotów powinni zwrócić szczególną uwagę przy wyprowadzaniu zwierząt domowych. Szczepionek nie należy dotykać.

Szczepionki polecą z samolotów 

Na Mazowszu od 4 do 15 listopada trwa jesienna akcja rozkładania przynęty dla lisów ze szczepionką przeciw wściekliźnie. Działani prowadzi Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii. 

W zależności od terenu, szczepionka będzie wykładana ręcznie lub zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Zrzuty nie obejmą zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.


Jak rozpoznać szczepionkę? 

Szczepionki będą umieszczone w brunatno-zielonej lub szaro-zielonej przynęcie w kształcie krążka. Charakteryzuje je zapach rybny. W skład krążka wchodzi bowiem mieszanina mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny.

Szczepionki nie powinni dotykać również ludzie, ponieważ lisy nie zjedzą jej, jeśli wyczują zapach człowieka. Każdy kto miałby styczność ze szczepionką, powinien skontaktować się z lekarzem.

Zwierzęta powinny unikać szczepionki 

Warszawski ratusz przy okazji pierwszej takiej akcji we wrześniu, ostrzegał przed wyprowadzaniem zwierząt domowych na spacer. 

"Przez dwa tygodnie od jej wyłożenia mieszkańcy powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Psy powinny być prowadzone na smyczy, a koty – trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Ewentualny kontakt czworonoga ze szczepionką powinien zostać zgłoszony do lekarza weterynarii" – informował wówczas. 

MP

Pies na spacerze. Fot CC0

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości