fot. Pixabay
fot. Pixabay

Orlen odpowiada na potrzeby hutniczego giganta. Zarobi na tym miliardy

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Orlen będzie strategicznym dostawcą gazu ziemnego do spółek ArcelorMittal Poland i ArcelorMittal Warszawa - podał we wtorek płocki koncern. To kontrakt długoterminowy. Dostawy będą realizowane w latach 2024-2028 r., a szacunkowa ich wartość to ok. 4,64 mld zł.

Długoterminowy kontrakt Orlenu i ArcelorMittal

Dostawy będą realizowane od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2028 r., przy czym "szacowany maksymalny wolumen dostaw w tym okresie może wynieść 26 TWh gazu". Orlen zaznaczył, że umowy zapewniają ArcelorMittal zakupy gazu na zasadach rynkowych, w cenach powiązanych z indeksami giełdowymi.

"Orlen, jako największy dostawca gazu ziemnego w kraju, jest sprawdzonym partnerem biznesowym i oferuje swoim odbiorcom atrakcyjne warunki sprzedaży surowca. Doskonale rozumiemy potrzeby branży hutniczej w okresie wysokiej zmienności cen oraz wyzwania związane z transformacją energetyczną" - podkreślił prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany we wtorkowym komunikacie koncernu.

Jak wskazał, podpisane umowy "łączą gwarancję dostaw z elastycznością rozwiązań handlowych, zapewniając biznesowe korzyści każdej ze stron".


Dla hutnictwa liczy się stabilność i elastyczność

Prezes ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar zwrócił uwagę, że stabilność dostaw to czynnik, który zawsze był dla spółki "niezmiernie ważny przy tego typu kontraktach, a w ostatnim czasie nabrał jeszcze większego znaczenia". "Liczy się dla nas także elastyczność, bo hutnictwo to branża cykliczna. Cieszy nas, że zapisy umów zawartych z Orlen odpowiadają na te dwie potrzeby" – dodał prezes ArcelorMittal Poland.

Jak podkreślił Orlen, ArcelorMittal "jest jednym ze strategicznych klientów Grupy", a dostawy gazu ziemnego dla tej spółki realizowane są nieprzerwanie od 1 stycznia 2017 r.

ArcelorMittal Poland to największy producent stali i koksu

ArcelorMittal Poland z siedzibą w Dąbrowie Górniczej informuje, że "jest największym i najnowocześniejszym" producentem stali w Polsce, skupiającym prawie 50 proc. potencjału produkcyjnego. Jest też największym producentem koksu w Europie - posiada sześć oddziałów w województwach: śląskim, małopolskim i opolskim.

Spółka jest częścią globalnego koncernu ArcelorMittal z siedzibą w Luksemburgu, jednego z największych producentów stali na świecie, który działa w kilkudziesięciu krajach.

ja

Czytaj także:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka