Wzrost PKB wyższy od prognozy. Fot. PAP
Wzrost PKB wyższy od prognozy. Fot. PAP

Gospodarka w dobrej kondycji. Wzrost PKB wyższy od prognozy

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
PKB Polski w III kwartale 2023 r. wzrósł o 0,4 proc. rdr wobec spadku o 0,6 proc. rdr w II kw. 2023 r. - wynika z flash szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w III kw. o 1,4 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w III kw. 2023 r. PKB wzrósł o 0,3 proc. rdr. Pełne dane o PKB w III kw. GUS poda 30 listopada. „Wygląda na to, że nie mieliśmy nawet technicznej recesji, a gospodarka powoli rusza” - to jeden z komentarzy ekspertów do obecnej gospodarczej sytuacji Polski.

Prezes PFR: Polska gospodarka włącza szybszy bieg

Polska gospodarka włącza szybszy bieg. Wzrost gospodarczy w kolejnych kwartałach powinien być już powyżej 2 proc. – napisał w mediach społecznościowych we wtorek prezes PFR Paweł Borys.

We wtorek GUS opublikował szybki szacunek PKB w III kw. br. Wynika z niego, że wzrost gospodarczy w tym okresie wyniósł 0,4 proc. w ujęciu rok do roku wobec spadku o 0,6 proc. w II kw. 2023 r. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w III kw. o 1,4 proc.

„Polska gospodarka włącza szybszy bieg. Wzrost gospodarczy w III kw. wyniósł 0,4 proc., ale w kolejnych kwartałach powinien być już powyżej 2 proc. Mamy dobre motory wzrostu z perspektywy kontynuacji spadku inflacji w postaci inwestycji rosnących w trendzie ponad 5 proc. i eksportu netto z nadwyżką rachunku obrotów bieżących 0,4 mld euro we wrześniu” – napisał na swoim profilu na platformie X (dawny Twitter) prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Ocenił, że cykl zapasów, konsumpcja i słaby popyt zewnętrzny jeszcze osłabiają koniunkturę, ale - jak zaznaczył - wzrost realnych płac pokazuje, że konsumpcja wraca do formy.


"Realizuje się scenariusz miękkiego lądowania"

„Realizuje się scenariusz miękkiego lądowania poprzez właściwy policy mix tj. zacieśnienie polityki pieniężnej przy antycyklicznej polityce fiskalnej z deficytem w roku dekoniunktury ok. 5 proc. PKB. Uważam, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2024 zaskoczy pozytywnie i może wynieść znacząco powyżej 3 proc.” – dodał prezes PFR.


PKO Research na X tak komentuje sytuację polskiej gospodarki: „W 3q23 polska gospodarka powróciła na ścieżkę wzrostu po trudnej pierwszej połowie roku. Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 0,4% r/r (PKO: +0,6%; kons.: +0,4%) po spadku o 0,6% r/r w 2q23. Szczegóły poznamy pod koniec miesiąca, ale zakładamy wyraźne odbicie konsumpcji oraz utrzymanie solidnego wzrostu inwestycji. Końcówka roku powinna naszym zdaniem przynieść dalsze ożywienie aktywności w gospodarce”.


"Nie mieliśmy nawet technicznej recesji"

Znany biznesmen z branży gier komputerowych, Szymon Janus, tak skomentował na X: „Wygląda na to, że nie mieliśmy nawet technicznej recesji, a gospodarka powoli rusza. Wzrost w 2024 ma wynieść ~3%. To wszystko oznacza też, że Polska w ostatnich 4 latach rosła najszybciej w UE. Warto spojrzeć na pozycję Czech i Niemiec”.


KW

Źródło zdjęcia: Wzrost PKB wyższy od prognozy. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj33 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka