Adam Bodnar. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Adam Bodnar. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Były Rzecznik Praw Obywatelskich dostanie kluczowy resort? „To już ustalone”

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 62
Medialna giełda nazwisk dotyczących nazwisk w przyszłym rządzie Donalda Tuska rozkręciła się na dobre. Przed oficjalnym podaniem kandydatur warto mieć świadomość, że to spekulacje. Warto jednak odnotować, że RMF FM podaje konkretne nazwisko kandydata na ministra sprawiedliwości, zapewniając, że „to już ustalone”. Ministrem sprawiedliwości miałby zostać Adam Bodnar.

Bodnar nowym ministrem sprawiedliwości?

Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, ma zostać nowym ministrem sprawiedliwości - poinformowało w środę rano RMF FM. Zdaniem rozgłośni „zostało to już ustalone między liderami koalicji”. 

Adam Bodnar to były Rzecznik Praw Obywatelskich, profesor prawa, profesor na Uniwersytecie SWPS, dziekan Wydziału Prawa tego uniwersytetu. Bodnar w tegorocznych wyborach parlamentarnych uzyskał mandat senatora z ramienia Paktu senackiego. Polityk zdobył 628 442 głosy.

Senator na nowym stanowisku będzie odpowiadał za zmiany w Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa i Trybunale Konstytucyjnym. Minister sprawiedliwości z mocy Konstytucji jest także członkiem Krajowej Rady Sądownictwa – przypomina Gazeta.pl.

"Wreszcie na poważnie będziemy mogli porozmawiać o odbudowaniu praworządności"

Na początku listopada były RPO był pytany na antenie Polsat News o swoją nową rolę w polityce. – Wreszcie na poważnie będziemy mogli porozmawiać o odbudowaniu praworządności – powiedział wówczas. 

Nowy senator został zapytany o to, czy rozmawiał z szefem Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem o swojej nowej roli. – Jestem umówiony na takie spotkanie, zobaczymy, co z tego będzie. Teraz myślę, że wszystko się decyduje – mówił wówczas.

Pytany o funkcję ministra sprawiedliwości odparł: – To jest decyzja, która należy do Koalicji Obywatelskiej. Ja mogę wykonywać różne zadania dotyczące praworządności, zarówno w rządzie, jak i w Senacie. Jest sporo do zrobienia, sporo do poukładania w Polsce. Jestem do dyspozycji - zapewniał niecałe dwa tygodnie temu.


Co zrobi Bodnar jako szef Ministerstwa Sprawiedliwości?

Zdaniem Bodnara przywracanie praworządności w Polsce „trzeba podzielić na dwa etapy”. 

– Pierwszy etap to jest najbardziej istotny z punktu widzenia odzyskania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Tu po prostu trzeba zrobić to wszystko, co jest spodziewane ze strony społeczeństwa, ale także co ma znaczenie dla Komisji Europejskiej, aby pokazać dobrą wiarę w kontekście tego, co się w Polsce dzieje – mówił na początku listopada w Polsacie. 

– Trzeba będzie wykazać się dobrą wiarą. Ona powinna polegać na jasnych deklaracjach politycznych: władza ustawodawcza będzie robiła wszystko, aby być jak najdalej od władzy sądowniczej, że nie będzie wpływała na sądownictwo. Po drugie, trzeba zagwarantować kontrole nad środkami z UE – mówił. 

Jak pokreślił, „nie da się naprawić od ręki tego, co było niszczone przez osiem lat”.

KW

Źródło zdjęcia: Adam Bodnar. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka