fot. PAP/Leszek Szymański
fot. PAP/Leszek Szymański

On zostanie szefem dyplomacji, Donald Tusk już zdecydował. To będzie "killer"

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 214
Radosław Sikorski ma pełnić funkcję ministra spraw zagranicznych w nowym rządzie Donalda Tuska - ustalił „Wprost”. Jego nazwisko pojawiało się wśród medialnych spekulacji obok Pawła Kowala i Katarzyny Pełczyńskiej- Nałęcz. Typowany na przyszłego premiera Donald Tusk miał już podjąć decyzję - czytamy.

Sikorski ma zostać szefem resortu dyplomacji

- Potrzebujemy killera na stanowisku ministra spraw zagranicznych, żeby ścierał się z Andrzejem Dudą. Polityka zagraniczna znów będzie główną kompetencją rządu, a nie prezydenta – mówi anonimowo "Wprost" informator z Platformy Obywatelskiej.

Sikorski już raz był ministrem spraw zagranicznych - w latach 2007-2014, wcześniej, w latach 2005-2007, był szefem resortu obrony narodowej, a od 2019 r. Sikorski zasiada w Parlamencie Europejskim

Co ciekawe, wcześniej media donosiły, że relacje między Tuskiem a Sikorskim nie są najlepsze. Ponoć były minister chciał startować w wyborach do Senatu i pełnić tam funkcję marszałka, ale lider PO miał postawić na Adama Bodnara, więc Sikorski się obraził i nie kandydował w ogóle.

Wcześniej jednak, gdy holenderscy dziennikarze ujawnili, że europoseł PO zarabia duże pieniądze za udział w konferencji Sir Bani Yas Forum w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a w zamian za to podczas głosowań zajmuje stanowisko przychylne Arabom, to Tusk tego w ogóle nie komentował.


Mularczyk: Sikorski to "autor wielkich porażek polskiej dyplomacji"

Radosław Sikorski na równi Donaldem Tuskiem byli atakowani w cyklu "Reset" za uległy wobec Rosji sposób prowadzenia polityki.

O tym, że Sikorski ma objąć MSZ, donosił wcześniej "Super Express". Politycy PiS nie kryli, że nie są zachwyceni tym pomysłem.

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk na pytanie, czy Radosław Sikorski to dobry kandydat na szefa MSZ, odpowiedział: - To kandydat z najgorszych snów, kandydat, który przygotowywał grunt pod reset rosyjsko-niemiecki, który uczestniczył we wszystkich konszachtach z Putinem, który liczył, że to da mu szanse na karierę międzynarodową, szefa NATO i inne funkcje międzynarodowe. Jak się zakończyło to wszystko, pamiętamy, że Tusk wykiwał Sikorskiego - mówił wiceminister. Ocenił, że Sikorski to "autor wielkich porażek polskiej dyplomacji".


Kto w nowym rządzie - nazwiska

Według "Wprost" Sikorski jest "pewniakiem" do objęcia resortu dyplomacji. Według doniesień medialnych ministrem sprawiedliwości ma zostać Borys Budka (PO). Władysław Kosiniak-Kamysz, oprócz bycia wicepremierem, ma być też ministrem obrony narodowej. Krzysztof Gawkowski (Lewica) ma objąć resort cyfryzacji. Czesław Siekierski z PSL to kandydat na ministra rolnictwa. Andrzej Domański z PO ma zostać ministrem finansów, a Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej ma kierować resortem edukacji. Szefową Ministerstwa Klimatu ma być z kolei Katarzyna Jagiełło z Polski 2050, a Bartłomiej Sienkiewicz z PO może zostać nowym ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, albo ministrem aktywów państwowych.

ja

Na zdjęciu: Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas posiedzenia Rady Krajowej ugrupowania, fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka