PAP
PAP

Wielka fabryka wstrzymuje prace. Co dalej z pracownikami zakładu?

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Z powodu spadku popytu koncern ArcelorMittal Poland zdecydował o czasowych postojach linii walcówki w swoim sosnowieckim oddziale. Pierwszy postój rozpocznie się w najbliższą sobotę i potrwa tydzień. Firma zapewnia, że żaden pracownik zakładu w Sosnowcu nie straci zatrudnienia.

Postój w fabryce walcówki. Wiadomo co z pracownikami

Wytwarzana w sosnowieckim oddziale AMP walcówka wykorzystywana jest m.in. do produkcji sprężyn stosowanych w materacach, stalowych lin, śrub, gwoździ i wkrętów, ale także wózków sklepowych, amortyzatorów i wycieraczek samochodowych, stelaży foteli w wózkach dziecięcych, węży ogrodowych, siatek ogrodzeniowych, metalowych półek do lodówek czy wzmocnień opon.

W czwartek koncern ArcelorMittal Poland poinformował, że "po przeprowadzeniu dogłębnych analiz wszystkich opcji firma podjęła decyzję o postojach linii walcówki w sosnowieckim oddziale, które będą miały miejsce w czwartym kwartale br.". Pierwszy postój rozpocznie się 18, a zakończy 26 listopada tego roku.

- Podczas postoju 18-26 listopada nie planujemy tzw. postojowego – pracownicy będą w tym czasie odbierać zaległy urlop lub wykonywać planowane w tym oddziale prace remontowo-utrzymaniowe - poinformowała PAP Marzena Rogozik z biura komunikacji ArcelorMittal Poland.

- Żaden z pracowników oddziału w Sosnowcu nie zostanie zwolniony - znaleźliśmy rozwiązania dla objętych tym postojem pracowników walcowni walcówki. 132 osoby będą miały zmieniony system pracy z 4- na 3-zmianowy, a 41 osób zostanie oddelegowanych do pracy w walcowni dużej w Dąbrowie Górniczej - dodała rzeczniczka.

Zaznaczyła, że decyzja o postojach w zakładzie w Sosnowcu jest podyktowana trudną sytuacją rynkową.

Według danych Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach, w pierwszym półroczu br. polska produkcja stali zmniejszyła się wobec pierwszego półrocza 2022 o ok. 20 proc. (w samym czerwcu o 33 proc.), a krajowe zużycie wyrobów stalowych spadło o 19 proc. Spadek produkcji stali w Polsce w pierwszym półroczu 2023 r. należał do najgłębszych w Europie - po Francji, gdzie zanotowano spadek produkcji o 29 proc.

Produkcja tego materiału spada w całej UE. Mamy dane

Średnio w Unii Europejskiej produkcja spadła w tym czasie o 11 proc., do 66 mln ton. Wykorzystanie zdolności produkcyjnych przemysłu stalowego w UE było na poziomie 62 proc. Wzrost produkcji stali wśród krajów europejskich (o 12 proc.) zanotowała jedynie Finlandia.

Po rekordowym roku 2021, kiedy polskie zużycie stali sięgnęło 15,3 mln ton (przy krajowej produkcji niespełna 8,5 mln ton), w ubiegłym roku nastąpił spadek zużycia do 13,3 mln ton (przy produkcji ponad 7,4 mln ton), zaś w roku 2023 - jak prognozowała przed kilkoma tygodniami hutnicza Izba - zużycie może wynieść ok. 12,5 mln ton stali, przy wykorzystaniu zdolności produkcyjnych na poziomie 63 proc..

Po pierwszym półroczu br. wielkość krajowej produkcji stali sięgnęła 3,3 mln ton, przy dwukrotnie większym krajowym zużyciu, rzędu 6,6 mln ton. Połowę zapotrzebowania zaspokaja import. Polskie zdolności wytwórcze to ok. 10 mln ton stali rocznie.

Przed dwoma laty, kosztem 125 mln zł, koncern ArcelorMittal Poland zmodernizował swój oddział w Sosnowcu - dawną Hutę Cedler. Na zrealizowany wówczas pakiet inwestycji złożyły się: modernizacja wydziału walcowni walcówki i remont walcowni taśm zimnowalcowanych.


Kluczowy zakład w Sosnowcu. Największy w całej Europie

Historia sosnowieckiej walcowni sięga początków XX wieku. Linię uruchomiono na przełomie lat 1905 i 1906; huta nosiła wówczas nazwę Hrabia Renard, na cześć pruskiego przemysłowca i dyplomaty, który miał w Sosnowcu majątek ziemski. Zakład szybko stał się jednym z kluczowych ośrodków przemysłowych w Zagłębiu Dąbrowskim. W latach 70. ub. wieku, po wielu modernizacjach, sosnowiecka huta stała się największym producentem stali jakościowej w Europie.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce - skupia blisko połowę potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jego skład wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do grupy należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie.

MB

Fot. Huta ArcelorMittal Warszawa (dawna Huta Warszawa) w Warszawie. Źródło: PAP/Leszek Szymański

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo