PAP/DPA.
PAP/DPA.

Decyzja Komisji Europejskiej ws. KPO. Zastrzyk gotówki dla Polski już na dniach

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 67
Projekt z decyzją Komisji Europejskiej w sprawie przyznania pięciu miliardów euro dla Polski z KPO jest gotowy. Formalne przyjęcie ma nastąpić już we wtorek.

Komisja Europejska przyjmie KPO, ale nie to "właściwe"

Polska jest więc coraz bliżej wypłaty zmodyfikowanego KPO. W KE zakończyły się międzyresortowe konsultacje w tej sprawie - ustaliło radio RMF FM. Decyzja jest gotowa do przyjęcia przez kolegium komisarzy 21 listopada w procedurze pisemnej.

Decyzja ta nie ma jednak nic wspólnego z odblokowaniem "starego" KPO, który w dalszym ciągu uzależniony jest od spełnienia praworządnościowych kamieni milowych. Chodzi o pięć miliardów zaliczki ze zmienionego KPO w związku z wnioskiem z 31 sierpnia rządu Mateusza Morawieckiego o wykorzystanie całej dostępnej dla Polski puli pożyczkowej oraz grantów na uniezależnienie się energetyczne od Rosji.


Co się mieści w ramach 5 mld euro? 551 mln euro z puli grantów i 4,5 mld z puli nowych pożyczek na niezależność energetyczną. Po tym jak formalnie KE w najbliższy wtorek zaakceptuje zmieniony polski KPO i zaliczkę - decyzję w tej sprawie podejmą unijni ministrowie finansów. Posiedzenie odbędzie się 8 grudnia.

Jak ujawniono korespondentce RMF FM: z akceptacją polskiego zmienionego KPO nie będzie problemów. Nie ma jeszcze daty wypłaty zaliczki, która zostanie ustalona przy podpisywaniu umowy finansowej między Polską a KE.

na zdjęciu: przewodnicząca KE Ursula von der Layen. fot. PAP/DPA.

MD

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka