Andrzej Duda o nowym rządzie. "Tusk nie będzie moim premierem"

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 407
Andrzeja Duda tłumaczy tygodnikowi "Sieci", dlaczego nie powierzyła misji tworzenia rządu Donaldowi Tuskowi. W najnowszym wywiadzie twierdzi, że wobec PiS "realizowana jest specyficzna forma odwetu".

Prezydent wytłumaczył, dlaczego postanowił powierzyć misję tworzenia rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w pierwszym kroku, mimo że polityk PiS będzie miał trudne zadanie w zdobyciu sejmowej większości. 

Wywiad z Andrzejem Dudą 

- Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi nie przekonali mnie, że warto zrezygnować z dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje misję tworzenia rządu. W ramach obowiązującej konstytucji wszyscy prezydenci, także moi poprzednicy, prezydenci Kwaśniewski, Kaczyński i Komorowski, zawsze powierzali misję tworzenia rządu zwycięskiemu ugrupowaniu. Tegoroczne wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość - wyjaśnił.

Dodał, że nie był zadowolony z rozmów z przedstawicielami ugrupowań lewicowych i liberalnych. Liderzy tych komitetów nie przedstawili, zdaniem głowy państwa, programowych konkretów.

- Chciałem zobaczyć wspólny i jednolity program. Usłyszeć jak najwięcej konkretów. Tego zabrakło. Po drugie, w bardzo ważnych, fundamentalnych kwestiach podczas tych rozmów przedstawiciele poszczególnych obozów politycznych, deklarujących dzisiaj stworzenie koalicji, mówili zupełnie odmienne rzeczy. Choćby dotyczące kluczowych kwestii odnoszących się do suwerenności Polski - powiedział.


Prezydent: Realizowany jest odwet wobec PiS

W innej części rozmowy Andrzej Duda wyjaśnił, że jest zaniepokojony sytuacją, która miała miejsce w Sejmie i Senacie. Przypomnijmy, że w obu izbach kandydaci PiS nie dostali stanowiska wicemarszałka. Jest to o tyle zaskakujące, że w Sejmie PiS ma największy klub, liczący 194 mandaty.

- Z jednej strony słyszymy pięknie brzmiące hasła o demokracji, z drugiej realizowana jest specyficzna forma odwetu (...). Sytuacja, w której największy klub parlamentarny, (...) nie ma swoich przedstawicieli we władzach Sejmu i Senatu, nie ma nic wspólnego z zasadami demokracji - powiedział prezydent.

MB

Fot. Prezydent Andrzej Duda. Źródło: PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj407 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka