Bogna Janke u prezydenta Brazylii, fot. X
Bogna Janke u prezydenta Brazylii, fot. X

Bogna Janke u prezydenta Brazylii. "Byłam tą chwilą bardzo wzruszona"

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Bogna Janke, była szefowa Salonu 24, od października przebywa w Brazylii, gdzie pełni funkcję ambasadora RP w tym kraju. Wczoraj spotkała się z prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lula da Silvą i przekazała mu listy uwierzytelniające od prezydenta Andrzeja Dudy.

Bogna Janke w Pałacu Prezydenckim

"Dobra rozmowa o relacjach z Polską, polskim sukcesie gospodarczym i wzajemnym potencjale. Prezydent Lula chciałby, aby współpraca gospodarcza między Brazylią i Polską wzrosła" - napisała Bogna Janke na platformie X.

Jak relacjonuje ambasador, przekazaniu listów towarzyszyła uroczysta oprawa. Honory oddała gwardia honorowa, przed Pałacem Prezydenckim (Palácio Planalto) odegrano polski hymn i wciągnięto na maszt polską flagę. "Byłam tą chwilą bardzo wzruszona. Jaka to duma i honor, reprezentować Polskę za granicą" - napisała Bogna Janke.


Bogna Janke ambasadorem RP w Brazylii

Na początku października Bogna Janke odebrał z rąk ministra spraw zagranicznych ⁦Zbigniewa Raua nominację na stanowisko ambasadora Polski w Brazylii, a 12 października prezydent Andrzej Duda przekazał jej listy uwierzytelniające. Następnie wyjechała do Brazylii, gdzie bardzo aktywnie uczestniczy w życiu tamtejszej Polonii.

Narodowe Święto Niepodległości Janke spędziła z polską społecznością w dwóch gminach stanu Rio Grande do Sul na południu Brazylii.

13. nowych ambasadorów w Brazylii

Podczas prywatnych ceremonii prezydent Luiz Inacio Lula da Silva odebrał w piątek listy uwierzytelniające od 13 nowych ambasadorów, którzy będą pracować w Brazylii. Wręczenie listów uwierzytelniających Prezydentowi Republiki jest formalnością, która formalizuje pracę dyplomaty w Brazylii. Jeśli list uwierzytelniający nie zostanie odebrany przez prezydenta, ambasador nie może reprezentować swojego kraju na przykład podczas oficjalnych audiencji lub ceremonii.

Wśród nowych ambasadorów, którzy złożyli listy uwierzytelniające, znaleźli się przedstawiciele Niemiec, Kataru, Włoch, Polski, Ukrainy, Węgier, Zambii i Unii Europejskiej.

W spotkaniu z prezydentem Brazylii towarzyszyli Bognie Janke radca ambasady RP w Brasilii, Maciej Brodowicz, III sekretarz Edgar Hadasik i jej syn Franciszek Janke. W delegacji Brazylii były m. in. sekretarz generalna MSZ Maria Laura da Rocha i Maria Luisa Escorel de Moraes - sekretarz ds. Europy i Ameryki Płn.

ja

Czytaj także:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj26 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka