Rozejm w Strefie Gazy i uwalnianie zakładników rozpoczną się w piątek. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Rozejm w Strefie Gazy i uwalnianie zakładników rozpoczną się w piątek. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Rozejm w Strefie Gazy. Twarde negocjacje wyłoniły priorytet stron

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Długo oczekiwany przez zachodni świat rozejm pomiędzy Izraelem i palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas w Strefie Gazy rozpocznie się w piątek rano. Madżid Al-Ansari, rzecznik MSZ Kataru poinformował w czwartek, że w piątek po południu Hamas uwolni pierwszą grupę zakładników; będzie to 13 osób. Rząd Izraela otrzymał już listę zakładników, którzy mają być uwolnieni przez Hamas i powiadomił ich rodziny.

W piątek rano rozpocznie się rozejm między Izraelem a Hamasem

Rozejm rozpocznie się o godz. 7.00 rano (godz. 6.00 rano w Polsce) - powiedział przedstawiciel MSZ Kataru, kraju pośredniczącego w negocjacjach. Pierwsza grupa zakładników zostanie uwolniona o godz. 16.00 (godz. 15.00 w Polsce).

Rzecznik wyjaśnił, że pierwsza grupa zakładników, którzy będą zwolnieni składa się z 13 osób; są to cywile izraelscy. Katar otrzymał listę z ich nazwiskami. Pytany o zakładników z innych krajów, przedstawiciel Kataru oznajmił, że za priorytet uznano uwolnienie kobiet i dzieci. Wspomniał też o „rozszerzeniu rozejmu w ramach formuły mającej na celu uwolnienie dalszych zakładników”.

Celem rozejmu - dodał Al-Ansari - jest to, by ta przerwa w walkach zakończyła się trwałym zawieszeniem broni.


Warunki rozejmu między Izraelem a Hamasem. Do czego zobowiązały się strony rozejmu

Doniesienia o rozpoczęciu rozejmu w piątek rano potwierdził Hamas - poinformował portal Times of Israel. Organizacja oświadczyła, że rozejm będzie trwał cztery dni i w tym czasie uwolnionych zostanie 50 zakładników.

Za każdego zakładnika izraelskiego uwolnionych zostanie trzech Palestyńczyków, którzy zostali wcześniej skazani i osadzeni w zakładach karnych w Izraelu pod zarzutami terroryzmu - dodał Hamas.

W wyniku tych rozmów ustalono, że Hamas uwolni około 50 kobiet i dzieci spośród blisko 240 zakładników, których uprowadził 7 października br. Najmłodszy z zakładników miał w chwili ataku terrorystycznego Hamasu zaledwie 10 miesięcy. Zakładnicy - zgodnie z informacjami obu stron i zwolnionych wcześniej osób - są obecnie przetrzymywani m.in. w tunelach zbudowanych pod powierzchnią ziemi w Strefie Gazy.


Izrael otrzymał wstępną listę zakładników przetrzymywanych przez Hamas 

Kancelaria premiera Izraela Benjamina Netanjahu poinformowała w czwartek, że otrzymała wstępną listę zakładników przetrzymywanych przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas, którzy mają być uwolnieni i pozostaje w kontakcie z ich rodzinami. Uwalnianie zakładników ma rozpocząć się w piątek.

Kancelaria oświadczyła, że otrzymała "wstępną" listę nazwisk osób, które mają być uwolnione przez Hamas - podkreślił portal Times of Israel. „Właściwi urzędnicy sprawdzają szczegóły tej listy i są obecnie w kontakcie ze wszystkimi rodzinami” - głosi komunikat biura premiera.

Rozejm w Strefie Gazy i uwalnianie zakładników uprowadzonych z Izraela przez Hamas miały rozpocząć się w czwartek. Według źródeł palestyńskich decyzję w tej sprawie przełożono z powodu dyskusji o warunkach technicznych. Negocjacje dotyczące wypuszczenia zakładników na wolność toczyły się przy pośrednictwie Kataru i Egiptu.

KW

Źródło zdjęcia: Rozejm w Strefie Gazy i uwalnianie zakładników rozpoczną się w piątek. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka