PO chwali się programem 800 plus w 2024 roku. "I to jest konkret"

Redakcja Redakcja 800 plus Obserwuj temat Obserwuj notkę 156
800 plus wdrożył rząd PiS, ale Koalicja Obywatelska przejmuje sztandarowy program ustępującego gabinetu Mateusza Morawieckiego. Partia Donalda Tuska chwali się waloryzacją świadczenia dla rodzin, którą Polacy otrzymają od nowego roku.

PO chwali się wprowadzeniem 800 plus 

- Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret - podano na profilu Platformy Obywatelskiej. 

Projekt 800 plus przegłosował Sejm w lipcu. Do tej pory Polacy na każde dziecko otrzymywali 500 złotych. Od 2022 r. przysługuje ponadto 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko od ukończenia 12 miesiąca życia do 36 miesiąca z tytułu Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.  


800 plus - obietnica rządu PiS 

KO popierała waloryzację 500 plus, zaproponowaną przez PiS w maju podczas konwencji programowej - wówczas obietnicami partii Jarosława Kaczyńskiego były bezpłatne autostrady oraz darmowe leki dla dzieci i seniorów. Donald Tusk apelował, aby 800 plus przegłosować i wypłacać od razu od czerwca br. Ostatecznie Sejm przegłosował 800 plus, ale od stycznia 2024 roku. Nie wiadomo natomiast, czy przyszły rząd KO, Trzeciej Drogi i Lewicy zdecyduje się na wypłatę różnicy 300 złotych dla rodzin, wliczając okres od czerwca do grudnia. 

Wpis PO na portalu X wywołał oburzenie części internautów i polityków. PiS uważa, że formacja Donalda Tuska "podbiera" autorstwo programu 500 plus. 

- Nie dość że własnych "konkretów" nie chcecie realizować, to jeszcze przypisujecie sobie nasze rozwiązania. Przy okazji, dzięki za przypomnienie, że rząd PiS potrafił zagospodarować środki dla polskich rodzin, a nie lobbystów - napisał wiceminister kultury Jarosław Sellin. 

- Dla mnie to obrzydliwe, gdy kradniecie jeden z ważnych projektów rządów PiS, Beaty Szydło, Mateusza Morawieckiego -krytykowaliście go przez przez ostatnie 8 lat! Straszyliście rodziny ,że "piniędzy nie ma i nie będzie". Teraz konkret - dzięki za przypomnienie NASZEGO programu! - krytykował PO Jerzy Polaczek z PiS. 

 

- Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VATowskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT z 18% do 12%, kwota wolna w wysokości 30 tysięcy, zerowy PIT dla młodych, obniżenie wieku emerytalnego, tarcze pomocowe, 13 i 14 emerytura, rekordowe środki dla samorządów na inwestycje i wiele innych - ironizował Piotr Mueller, rzecznik rządu Morawieckiego. 

 

 GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo