Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Jak bezpiecznie przewozić laptopa w podróży?

Redakcja Redakcja Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Laptop, dla wielu osób niezbędne narzędzie do pracy lub rozrywki, wymaga szczególnej uwagi podczas podróży. Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć swój sprzęt przed uszkodzeniami lub kradzieżą? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Laptop do podróżowania – jaki powinien być?

Wybierając idealnego, mobilnego laptopa do podróżowania, najważniejszymi parametrami, jakie należy brać pod uwagę, są jego rozmiar i waga. Im lżejszy laptop, tym lepiej. Powinien ważyć mniej niż 1,5 kg i mieć ekran o przekątnej nie większej niż 14 cali. Taka konfiguracja sprawia, że laptop jest łatwy w transporcie, co jest ważne, gdy często z nim podróżujesz.

Kolejnym istotnym aspektem jest czas pracy baterii. Szukając odpowiedniego modelu, warto wybierać te, które oferują długie godziny działania bez konieczności ładowania. Dzięki temu laptop będzie bardziej funkcjonalny w sytuacjach, gdy dostęp do źródła zasilania jest ograniczony.

Pamiętaj też, że choć przeglądając laptopy cena ich jest bardzo istotna, to w przypadku sprzętu, który będzie z Tobą podróżował dość często, zwróć bardziej uwagę na jego wytrzymałość. Stawiaj też na modele, które mają matową lub antyrefleksyjną powłokę – będzie niwelować światło, które odbija się od ekranu. Dużą zaletą będzie także podświetlana klawiatura.

Jak przewozić laptopa?

Jeśli często podróżujesz, zainwestuj w dedykowaną torbę, pokrowiec lub etui. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Wybór zależy od Twoich potrzeb oraz samego sprzętu.

  • Etui – ma niewielki rozmiar, zmieści się w nim tylko sam laptop (najczęściej o przekątnej 14-15”) oraz zasilacz. Zajmuje niewiele miejsca. Możesz je schować np. do większej torby.
  • Torba na laptopa – najlepiej sprawdzi się w przypadku lekkich laptopów. Nosi się ją w ręce lub na ramieniu, jeśli ma pasek. Często oferuje kilka dodatkowych kieszeni, dzięki czemu możesz uniknąć przypadkowego zarysowania sprzętu, zwłaszcza jeśli masz laptop z ekranem dotykowym od Komputronik.
  • Plecak – jest pojemny i wygodny w użyciu, a do tego zapewnia wolne ręce. Nadaje się do przewożenia cięższych laptopów, gdyż ich ciężar równomiernie się rozłoży i nie będzie aż tak odczuwalny. Pamiętaj, aby wybierać tylko dedykowane plecaki ze specjalną przegrodą na laptopa – to zapewni pełne bezpieczeństwo Twojemu sprzętowi.

Torba, plecak i etui – jakie powinny być?

Dobrym wyborem będą modele wodoodporne. W przypadku plecaków i toreb ważna będzie też oddzielna kieszeń na laptopa – wzmocniona specjalną pianką lub gąbką oraz usztywniona. Przydatne będą także specjalne przegródki na zasilacze, kable, myszkę i inne akcesoria. Ochronią sprzęt przed zarysowaniem.

Niezależnie od tego, co wybierzesz, laptopa przewoź zawsze w pozycji pionowej, a nie poziomej. Pomoże to zabezpieczyć jego obudowę przed potencjalnymi uszkodzeniami. Do tego pamiętaj też, aby wyłączyć komputer całkowicie przed wyruszeniem w podróż.

Jak zabezpieczyć laptopa przed kradzieżą?

Nie tylko ochrona przed przypadkowym uszkodzeniem sprzętu podczas podróży jest ważna. Należy też chronić swojego laptopa przed potencjalnymi złodziejami. Najważniejsze jest trzymanie komputera zawsze przy sobie. Możesz też zainwestować w specjalny plecak z systemem Anti-Theft z zamkiem szyfrowym. Warto także zadbać o:

  • Kopie zapasowe i szyfrowanie danych – w laptopie ustaw hasło, które nie będzie proste do odgadnięcia. Zadbaj też o przygotowanie kopii zapasowej danych. Część plików możesz przechowywać w chmurze, co umożliwi Ci do nich dostęp nawet wtedy, gdy Twój sprzęt zostanie skradziony.
  • Ubezpieczenie – jeśli boisz się kradzieży laptopa, możesz zawsze go ubezpieczyć przed wyruszeniem w podróż. Jeśli coś się z nim stanie, otrzymasz rekompensatę finansową. Będzie to ważne szczególnie w przypadku drogiego sprzętu.
  • Aplikacje śledzące lokalizację laptopa – warto zainstalować program, który pomoże Ci odzyskać skradzione urządzenie, dzięki śledzeniu położenia. Zablokuje on także i wymaże zdalnie dane z jego pamięci.

Bezpieczne podróżowanie z laptopem wymaga odpowiedniego przygotowania. Zadbaj o profesjonalną torbę, plecak lub etui, aby Twój sprzęt był bezpieczny i nie uległ uszkodzeniu podczas przewożenia go. Pamiętaj też, aby nigdzie nie zostawiać laptopa bez opieki – pomoże Ci to uniknąć kradzieży.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości