fot. PAP
fot. PAP

Fundusz Kościelny i środki dla TVP na celowniku rządu. Premier zaskoczył

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 90
Wyborcy koalicji 15 października oczekiwali, że politycy w ekspresowym tempie spełnią oczekiwania wyborcze. Premier Donald Tusk najwyraźniej dobrze o tym wie. Stąd jego najnowszy wpis w social mediach: „Zainteresowanych pragnę uspokoić: sprawą Funduszu Kościelnego oraz przeniesienia środków z TVP na onkologię dziecięcą zajmiemy się w najbliższą środę na Radzie Ministrów”.

Dofinansowanie dla mediów publicznych? Tusk: Jesteśmy na to przygotowani

W ubiegły wtorek premier był pytany na konferencji prasowej o sprawę dofinansowania mediów publicznych. – Jesteśmy przygotowani na ewentualne dofinansowanie mediów publicznych po uzdrowieniu sytuacji; na razie nie przewidujemy żadnych pieniędzy dla mediów publicznych – poinformował wówczas Donald Tusk. Jak mówił, „nie ma żadnego powodu, żeby telewizja publiczna kosztowała miliardy złotych polskiego podatnika”.

W pierwszej połowie grudnia pisaliśmy, że z nieoficjalnych doniesień wynika, że rząd KO, Trzeciej Drogi i Lewicy też sypnie gotówką dla TVP.

I rzeczywiście, w autopoprawce do ustawy okołobudżetowej na 2024 r. dodano przepis będący podstawą prawną do ewentualnego, a nie obligatoryjnego, przekazania skarbowych papierów wartościowych do jednostek publicznej radiofonii i telewizji jako rekompensaty ubytku wpływów wynikających ze zwolnień od opłat abonamentowych w roku 2024.


Środki na TVP jednak przeniesione na onkologię dziecięcą?

Choć koalicjanci w tej sprawie najwyraźniej kluczyli, wpis Donalda Tuska na X (dawniej Twitter) przynajmniej na razie przesądza sprawę.

- Zainteresowanych pragnę uspokoić: sprawą Funduszu Kościelnego oraz przeniesienia środków z TVP na onkologię dziecięcą zajmiemy się w najbliższą środę na Radzie Ministrów - przekazał lider KO


- Pieniądze dla mediów publicznych, w tym TVP, zostały wstrzymane. Żadna złotówka, a ściślej mówiąc, żadna obligacja w ramach tego, co zapisane w budżecie, do TVP nie popłynie - powiedział jednak Andrzej Domański, minister finansów, w piątek rano w TVN 24 w programie „Jeden na Jeden”.

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego?

A co z likwidacją Funduszu Kościelnego? – Tego nie ma w umowie koalicyjnej – mówił minister finansów w rządzie Donalda Tuska. Domański przyznał: nie ma na to zgody w koalicji. Okazuje się, że „nie” mówi PSL.

O przekazaniu tych środków na onkologię PO mówiła także w czasie kampanii wyborczej.

W lutym 2020 r. Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji przyznającej rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Senat, w którym większość stanowili wówczas posłowie ówczesnej opozycji, apelował wtedy, żeby przeznaczyć te pieniądze na onkologię.


Natomiast we wrześniu br. Donald Tusk na konwencji KO zapowiedział w ramach tzw. 100 konkretów odpolitycznienie telewizji publicznej, oraz przedstawił program pomocy artystom.

– Nie tylko dla widzów, nie tylko dla demokracji, ale też dla ludzi kultury i sztuki odpolitycznimy telewizję publiczną, instytucje publiczne, muzea i teatry. W naszych 100 konkretach zakładamy, że część środków, które do tej pory trafiały na Fundusz Kościelny, trafią na wsparcie projektów, status artysty i sfinansowanie tych potrzeb. Zaprzestaniemy natychmiast finansowania propagandy i tej machiny kłamstwa, propagandy jaką jest TVP Info i telewizja publiczna w tym wymiarze politycznym – zapowiadał wówczas Tusk.

O tym, że należy zlikwidować Fundusz Kościelny, mówił m.in. w grudniu marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia, a wcześniej - przedstawiciele Lewicy.

KW

Źródło zdjęcia: Premier Donald Tusk (L) w Sejmie. Fot. PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka